W ramach obchodów 100-lecia obecności oblatów w Polsce planowane były misje parafialne we wszystkich parafiach Krotoszyna, które mieli wygłosić oblaci Maryi Niepokalanej. Miało to stanowić wyraz wdzięczności oraz nawiązania do posługi pierwszych misjonarzy, którzy właśnie w Krotoszynie założyli pierwszy klasztor na ziemiach polskich. Ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną, misje planowane na okres wielkiego postu, zostały przeniesione na przyszły rok.

Z okazji odpustu św. Andrzeja Boboli w krotoszyńskiej parafii jego imienia, kazanie odpustowe wygłosił o. Józef Niesłony OMI. Natomiast niedziela była dziękczynieniem za 100-lecie polskich oblatów. Ojciec Paweł Ratajczyk OMI dzielił się z wiernymi historią polskich oblatów i ich związkami z krotoszyńską ziemią.

14 czerwca br. w bazylice krotyszyńskiej zostanie pobłogosławiony pamiątkowy dzwon z inskrypcją, upamiętniającą założenie klasztoru oblackiego w Krotoszynie. Uroczystościom przewodniczyć będzie Prowincjał Polskiej Prowincji – o. Paweł Zając OMI.

(pg/zdj. P. Ratajczyk OMI)