Najprawdopodobniej już w czerwcu w Belgii kościoły powtórnie zostaną otwarte – informuje o. Damian Kopytto OMI, koordynator duszpasterstwa polskiego w Belgii.

Zamknięcie kościołów oraz domów modlitwy wszystkich wspólnot wyznaniowych zostało podyktowane stale rosnącą liczbą zarażeń i zgonów na COVID-19. Również polskie duszpasterstwo, prowadzone w Brukseli przez misjonarzy oblatów, musiało zamknąć kaplicę na rue Jourdan, gdzie znajduje się siedziba Polskiej Misji Katolickiej. Zaprzestano również korzystania z kościoła Notre-Dame de la Chapelle w centrum miasta. Oprócz placówki w centrum Brukseli, misjonarze oblaci posługują wspólnotom katolickim w miejscowościach: Saint Gilles, Anderlecht, Schaerbeek, Leuven-Heverlee, Zulte, Charleroi, Genk, Leopoldsburg, Villerot, Ressaix. Część z nich transmituje nabożeństwa online.

Kościół Notre-Dame de la Chapelle, w którym sprawowane są Msze św. dla Polaków w niedziele (zdj. P. Gomulak OMI)

Od ubiegłego tygodnia zwiększono możliwość uczestnictwa wiernych w liturgii pogrzebu jak również sakramentu małżeństwa. Obecnie może uczestniczyć w pogrzebie i na ślubie 30 osób – tłumaczy ojciec Kopytto.

Wciąż trwają rozmowy, w jakim wymiarze świątynie zostaną otwarte.

 

(pg/Radio Maryja)