Biskup Mark Edwards OMI, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji Melbourne, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka na ordynariusza diecezji Wagga Wagga w metropolii Sydney.

Diecezja została utworzona w 1917 roku, od 2016 roku nie posiadała biskupa diecezjalnego. Na jej terytorium mieszka blisko 200 tysięcy ludzi, z czego blisko 33% stanowią katolicy. Prezbiterium diecezji stanowi 50 kapłanów i jeden diakon stały. W posłudze nowego biskupa wspierać będzie ponadto blisko 100 osób zakonnych.

Zobacz: [Biskup Mark Edwards OMI pozytywnie zaskoczył papieża i ojców synodalnych w Rzymie]

Biskup Mark Edwards OMI podczas synodu biskupów dotyczącego duszpasterstwa młodzieży

 


Bp Mark Edwards OMI – urodził się 14 czerwca 1959 roku w Balikpapan (Indonezja). Ukończył Mazenod College w Mulgrave na przedmieściach Melbourne w Australii. W 1980 roku wstąpił do nowicjatu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Profesję wieczystą złożył 17 lutego 1984 roku, a święcenia prezbiteratu przyjął w Melbourne 16 sierpnia 1986 roku. Przez 15 lat był nauczycielem w szkole średniej prowadzonej przez oblatów, wykładał również filozofię i był formatorem kleryków przez 12 lat. W latach 2001-2012 był radnym Australijskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. 17 grudnia 2014 roku został konsekrowany na biskupa pomocniczego archidiecezji Melbourne. W swojej diecezji odpowiadał za duszpasterstwo młodzieży. Na synodzie biskupów w Rzymie w 2018 roku bardzo często można go było zobaczyć z oblackim krzyżem, który nosił na biskupiej sutannie.  Dnia 26 maja br. Ojciec Święty Franciszek powierzył mu diecezję Wagga Wagga w archidiecezji Sydney.

 

 

(pg)