W najbliższą sobotę odbędą się w Poznaniu centralne uroczystości jubileuszowe – Msza święta w katedrze pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem prowincjała, administracji prowincjalnej, przełożonych wspólnot i oblatów z domów Polskiej Prowincji, jak również przyjaciół naszej prowincji, parafian naszych wspólnot i zaproszonych gości. Drugim momentem świętowania będzie poświęcenie nowego budynku Prokury Misyjnej, który pozostanie trwałym znakiem naszego zaangażowania wobec najuboższych na całym świecie.

W nowym Domu Misyjnym będzie kontynuowana posługa w ramach Prokury Misyjnej. Celem będzie również współpraca z innymi instytucjami, np. „Redemptoris Missio”, która będzie tutaj obecna – tłumaczy o. Marian Lis OMI, dyrektor Prokury Misyjnej

Jubileusz przygotowywany był przez Rok Krzyża Świętego oraz Rok Matki Bożej Kodeńskiej, które prowadziły do Roku Misji w Polskiej Prowincji. W latach przygotowań do świętowania codzienna posługa zakonników przeplatała się ze szczególnymi wydarzeniami, które wyznaczały kolejne kroki do obchodów 100-lecia oblatów na ziemiach polskich. Postanowiliśmy zebrać 10. inicjatyw i wydarzeń, które wpisały się w przygotowania do jubileuszu.


1. Akt zawierzenia Polskiej Prowincji Matce Bożej Częstochowskiej – Jasna Góra, 21.06.2017

Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski. W słowie skierowanym do oblatów podkreślał konieczność czytelnego świadectwa życia.

Maryjo Niepokalana, Matko Boga i Matko nasza, przychodzimy wszyscy razem, aby odnowić nasze zawierzenie Tobie. Za Twoim pośrednictwem chcemy oddać życie i naszą rodzinę zakonną Twojemu Synowi, naszemu Panu i bratu – Jezusowi Chrystusowi. Ożywiamy w sobie pamięć ducha naszych pierwszych ojców, ich gorliwość w głoszeniu Chrystusa i Jego Królestwa najbardziej opuszczonym i w budowaniu Kościoła. Wspominamy także ufność, jaką pokładali w Twojej opiece. Zjednoczeni z nimi, prosimy Cię o wstawiennictwo za nami u Boga, naszego Ojca. Jako oblaci, jesteśmy Tobie oddani, to łaska, jaką Bóg nas obdarzył i która we wszystkich zakątkach ziemi łączy nas pod Twoim imieniem – wyznawali oblaci zebrani w kaplicy Obrazu Jasnogórskiego, prosząc, by przez ich posługę wszyscy ludzie mogli poznać, kim jest Chrystus i uznać Go za swego Pana i Zbawiciela.

Ze swej strony, proponuję pewne inicjatywy, które mam nadzieję jeszcze bardziej zwiększą nasz zapał i gorliwość oraz pozwolą na pogłębienie więzi braterskich we wspólnotach. 21 czerwca odbyło się spotkanie wszystkich przełożonych wspólnot Polskiej Prowincji na Jasnej Górze, podczas którego dokonaliśmy zawierzenia Pani Jasnogórskiej naszych dzieł. Od 14 września 2017 r. rozpoczynamy peregrynację relikwii Drzewa Krzyża Świętego z sanktuarium na Świętym Krzyżu, które jest nam powierzone, do wszystkich wspólnot i parafii oblackich w Polsce. Chcemy zintensyfikować współpracę z klasztorami klauzurowymi, aby dzięki modlitwie sióstr nasza praca stawała się jeszcze skuteczniejsza. To tylko kilka przykładów inicjatyw, które mają służyć jednemu celowi – zwiększeniu naszej misyjnej odwagi i gotowości by przekraczać kolejne granice dzielące nas od ludzi ubogich, spragnionych Ewangelii – mówił po zawierzeniu o. Paweł Zając OMI, prowincjał.


2. Rok Krzyża Świętego

Podczas uroczystości odpustowych na Świętym Krzyżu, 14 września 2017 roku, prowincjał Polskiej Prowincji zainaugurował Rok Krzyża Świętego. Mszy św. przewodniczył bp Radosław Zmitrowicz OMI z Ukrainy. W kolejnych miesiącach najcenniejsze relikwie chrześcijaństwa peregrynowały po oblackich wspólnotach i parafiach.

Z okazji Roku Krzyża Świętego do świętokrzyskiego sanktuarium pielgrzymowali również oblaci, m.in. z: Delegatury na Ukrainie i w Rosji, Dystryktu szwedzko-norweskiego czy Delegatury Francja-Beneluks.


3. Rok Matki Bożej Kodeńskiej

Kolejny rok przygotowań do jubileuszu prowincji poświęcony był peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. O ile Święty Krzyż jest najstarszym sanktuarium narodowym, nad którym sprawujemy opiekę, o tyle Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej jest największym miejscem kultu pielgrzymkowego, na którego straży stoimy od 1927 roku.

W sanktuarium w Kodniu mamy zaszczyt być kustoszami i stróżami cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. (…) Obraz Matki Bożej Kodeńskiej wędruje w tych miesiącach po wszystkich parafiach diecezji siedleckiej, ale także po wszystkich parafiach Polskiej Prowincji misjonarzy oblatów – mówił prowincjał.

Przy okazji peregrynacji zostało również odnowione nabożeństwo tzw. „szkaplerza oblackiego”, który był propagowany przez kodeńskich oblatów w czasie misji parafialnych, głoszonych w latach dwudziestolecia międzywojennego – więcej o szkaplerzu można przeczytać TUTAJ

Wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej odwiedził niemal wszystkie wspólnoty oblackie w Polsce, jak również poza jej granicami – gościła m.in. w: Luksemburgu, Wierszynie (Syberia) czy na Ukrainie.

Zobacz galerie zdjęć z poszczególnych peregrynacji:


4. Nowa fundacja w Opolu

Widzialnym znakiem odnowionego zapału misjonarskiego stała się odpowiedź na zaproszenie biskupa opolskiego Andrzeja Czai w postaci nowej fundacji klasztoru i parafii pw. św. Jana Pawła II w Opolu. Na obrzeżach miasta powstaje klasztor oraz funkcjonuje nowa wspólnota wierzących, którym duszpasterzują misjonarze oblaci.

Chcieliśmy, żeby 100-lecie [prowincji] było jeszcze większą okazją do zaangażowania duszpasterskiego, misyjnego. I na pewno propozycja parafii w Opolu i podjęcie tej propozycji wpisuje się w nasze pragnienie, aby zrobić coś więcej dla Kościoła, zrobić coś więcej dla duszpasterstwa, ewangelizacji – mówił na antenie Radia Doxa ojciec prowincjał.

Erygowanie parafii nastąpiło w niedzielę Miłosierdzia Bożego 2019 roku:


5. Piekary Śląskie: Rozpoczęcie obchodów 100-lecia obecności oblatów w Polsce

W 1919 roku pierwsi oblaci polscy głosili kazania podczas obchodów kalwaryjskich. Przygotowując się do rocznicy 100-lecia istnienia struktur Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w dorocznej Pielgrzymce Mężczyzn do Piekarskiego Sanktuarium, która odbyła się 26 maja 2019 roku, uczestniczyła administracja prowincji na czele z o. Pawłem Zającem OMI – prowincjałem, przełożeni oblackich domów zakonnych, klerycy i nowicjusze.

W tegorocznej pielgrzymce mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej uczestniczą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na czele ze swoim prowincjałem (ks. Pawłem Zającem). Są z nami dlatego, że równe 100 lat temu pierwsi polscy oblaci też byli w Piekarach. W okresie przygotowań do plebiscytu głosili pielgrzymom i w okolicznych parafiach kazania religijno-patriotyczne i rekolekcje w języku polskim; podtrzymywali ducha polskości. Dzisiejszą pielgrzymkę uważają za wprowadzenie do jubileuszu 100-lecia posługi w naszej ojczyźnie! Drodzy Bracia, życzmy Wam następnych stu lat posługi – mówił Metropolita Katowicki – abp Wiktor Skworc.

Podczas Eucharystii, jako dar ołtarza złożono w ofierze ornaty maryjne, aby służyły Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Jest to dar oblatów z okazji 100-lecia obecności w Polsce. Podczas popołudniowej modlitwy mężczyzn wystąpił zespół klerycki “Gitary Niepokalanej”.

W pielgrzymce do Piekar Śląskich uczestniczyło ok. 80 tysięcy pątników.


6. Spotkanie międzykapitulne w Obrze 1-13 lipca 2019

W przygotowania do jubileuszu 100-lecia polskich oblatów wpisało się spotkanie międzykapitulne w Obrze. Wpatrując się w dziedzictwo założycieli Polskiej Prowincji, wraz z całym Zgromadzeniem pochylaliśmy się nad kierunkami zaangażowania duszpasterskiego. W spotkaniu uczestniczył ojciec generał Louis Lougen OMI wraz z przełożonymi wszystkich prowincji oblackich na świecie.

Z delegatami zgromadzenia, którzy przeżywali w Obrze czas rozeznawania między kapitułami, spotkał się Metropolita Poznański – abp Stanisław Gądecki. W słowie skierowanym do Ojca Generała i kilkudziesięciu prowincjałów oraz superiorów, stwierdził, że:

Oblaci są jedną z najbardziej duszpastersko nastawionych rodzin zakonnych, jakie posługują na terenie mojej diecezji. Pracują bardzo ofiarnie i kochają ubogich.

Ojciec generał Louis Lougen OMI spotkał się także z młodzieżą, która przeżywała doroczny „Festiwal Życia” w Kokotku.


7. Oblackie Centrum Edukacji i Kultury

Kolejnym ważnym wydarzeniem, a jednocześnie darem jubileuszowym, staje się Oblackie Centrum Edukacji i Kultury przy naszym klasztorze w Gdańsku. Stanowi miejsce spotkań, formacji, prelekcji i wykładów. Odnowione i zaadoptowane pomieszczenia poświęcili: bp Zbigniew Zieliński z archidiecezji gdańskiej, o. Paweł Zając OMI oraz o. Marcin Szafors OMI.

Warto zaznaczyć, że tego samego dnia nastąpiła ponowna konsekracja odremontowanego kościoła św. Józefa w Gdańsku:

Pełna relacja TUTAJ


8. 50-lecie posługi misyjnej polskich oblatów w Kamerunie

W niesamowitą epopeję misyjną polskich oblatów wpisuje się wiele miejsc. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest Kamerun. W trakcie świętowania Roku Misji w Polskiej Prowincji przypadła 50. rocznica ofiarnej pracy polskich synów św. Eugeniusza na kameruńskiej ziemi. W uroczystościach uczestniczyła delegacja prowincji z o. Pawłem Zającem na czele.

Francuscy oblaci rozpoczęli posługę w Kamerunie i Czadzie tuż po drugiej wojnie światowej. Przełożony pierwszej ekipy misjonarzy, o. Yves Plumey OMI, w 1955 r. został mianowany biskupem Garoua, diecezji obejmującej wówczas cały obszar Kamerunu północnego. Widząc w latach sześćdziesiątych rosnące potrzeby misji, a jednocześnie spadek powołań we Francji, biskup zwrócił się o pomoc do Polaków. W 1968 r. odwiedził Polskę i wraz z ówczesnym prowincjałem, o. Józefem Kamińskim OMI, podjęli starania u polskich władz PRL o pozwolenie na wyjazd misjonarzy. Starania te zakończyły się powodzeniem i pierwszych czterech oblatów z Polskiej Prowincji: oo. Eugeniusz Jureczko – późniejszy biskup Yaokadouma, Tadeusz Krzemiński, Józef Leszczyński i Czesław Szubert, w styczniu 1970 r. wypłynęło z Marsylii na statku Acapulco w kierunku nowej misji – komentował obecny na uroczystościach o. Paweł Zając OMI, prowincjał Polskiej Prowincji misjonarzy oblatów.

Podczas mszy świętej jubileuszowej 1 stycznia 2020 w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Figuil polskim oblatom dziękował arcybiskup Garoua Faustin Ambassa Ndjodo. Wyraził wdzięczność oblatom za ich posługę, szczególnie troski o ubogich, a także dbania o miejscowa kulturę, w tym język oraz samą ewangelizację północnego Kamerunu, w którym Kościół jest najbardziej rozwinięty w tym kraju. Zwrócił uwagę, że oblaci razem ze sobą do Kamerunu przywieźli czczoną tu „Czarną Madonnę”, która zaprosili do tego kraju. Prowincjał kameruńskich, nigeryjskich i czaderskich oblatów Edward Dagavounansou OMI dziękował szczególnie za posługę budzenia powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych, która przyczyniła się do powstania nowej prowincji zakonnej, w której jest prawie 150 współbraci w okresie formacji kapłańskiej. Jako podziękowanie prowincjał z Polski otrzymał barana. W czasie liturgii zostali wyświeceni nowi diakoni i prezbiterzy, pochodzący z Kamerunu, Madagaskaru i Nigerii. Msza św., koncelebrowana przez więcej niż 100 księży, sprawowana była z licznymi tańcami, procesjami i śpiewami liturgicznymi, a zgromadziła więcej niż 10 tys. uczestników, w tym protestantów, animistów i muzułmanów. Po niej, abp Ambassa Ndjodo poświecił i otworzył Centrum Dialogu Międzyreligijnego Baba Simona ufundowane m.in. przez Prokurę Misyjną polskich oblatów.


9. Dziesięć tomów listów św. Eugeniusza w wersji audio na 100-lecie Polskiej Prowincji

Z okazji 100-lecia Polskiej Prowincji wydano w formie audiobooków 10 tomów pism Założyciela. Koordynacją profesjonalnych nagrań zajął się ojciec duchowny prowincji – o. Leon Nieścior OMI. Realizacja tego ogromnego przedsięwzięcia jest możliwa przede wszystkim dlatego, że Polska Prowincja przetłumaczyła na język polski wszystkie dzieła Założyciela. W świecie oblackim to trzecia taka seria – po francuskiej i angielskiej.

W nagraniu przedmowy do Konstytucji i Reguł głosu św. Eugeniuszowi użyczył Robert Friedrich “Litza” z zespołu Luxtorpeda oraz Małgorzata Kożuchowska.

Listy św. Eugeniusza czyta Zbigniew Moskal.

Księża podali mi dobre i niedrogie studio nagrań. Operator studia, skądinąd protestant, wskazał aktora, Zbyszka Moskala. Tworzymy team, który wykracza poza nagrania. Doświadczyliśmy namacalnie, każdy na swój sposób, że kroczymy po ścieżkach Opatrzności – wyjaśnia o. Leon Nieścior OMI.

Audiobooki dostępne są na platformie Soundcloud oraz w zakładce Multimedia na stronie prowincjalnej KLIKNIJ


10. Świętokrzyskie obchody 100-lecia Polskiej Prowincji

4 marca 2020 roku w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbyła się gala jubileuszowa, związana z trwającymi w Polskiej Prowincji obchodami 100-lecia obecności oblatów w Polsce. Uroczystość związana była z dziękczynieniem za Rok Świętego Krzyża, który stanowił etap przygotowań do trwającego jubileuszu i połączony był z peregrynacją relikwii Drzewa Krzyża Świętego po oblackich placówkach w Polsce. Organizatorem wydarzenia była wspólnota Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża.

Uroczysta gala była okazją do wyrażenia wdzięczności tym wszystkim, którzy przez długie lata wspierają działalność duszpasterską oblatów na Świętym Krzyżu.

Pełna relacja TUTAJ


Po uroczystościach centralnych w Poznaniu czeka nas jeszcze kilka ważnych momentów świętowania w wymiarze całej prowincji:

14 czerwca – uroczysta Eucharystia dziękczynna w Krotoszynie
15 sierpnia – uroczysty odpust w Kodniu, upamiętnienie Roku Matki Bożej Kodeńskiej
14 września – Eucharystia pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio – Nuncjusza Apostolskiego w Polsce
15-18 października – Kongres Prowincji

Niemniej jednak wiele wydarzeń będzie obchodzonych na poziomie wspólnot oblackich, parafii oraz dzieł, które prowadzimy.

(pg)