List superiora generalnego na 100-lecie Polskiej Prowincji

Na ręce Prowincjała Polskiej Prowincji list gratulacyjny złożył o. Louis Lougen OMI. Oto jego treść: Rzym, 3 czerwca 2020 roku […]

5 czerwca 2020

Na ręce Prowincjała Polskiej Prowincji list gratulacyjny złożył o. Louis Lougen OMI. Oto jego treść:

Rzym, 3 czerwca 2020 roku

Drogi ojcze Pawle oraz wszyscy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej Polskiej Prowincji,

Niech najsłodsze błogosławieństwo Boga wylewa się na was, kiedy celebrujecie 100 lat obecności i misji naszego Zgromadzenia w Polsce! Przykro mi, że nie mogę być z wami podczas tej szczególnej rocznicy, ale bądźcie pewni, że jednoczę się z wami w modlitwie i wyrażam wielkie przywiązanie do oblatów Polskiej Prowincji.

Kiedy myślę o historii waszej prowincji, przypominam sobie psalm 80, który w 10 wersie mówi:

Grunt dla niej przygotowałeś, a ona zapuściła korzenie i napełniła ziemię.

Polscy oblaci cierpieli razem z Narodem Polskim i Kościołem, znosząc wojnę, prześladowania, rządy totalitarne i skrajną biedę. Krew męczenników pobłogosławiła Kościół i oblatów w Polsce oraz na Ukrainie. Pośród tych udręk oblaci Maryi Niepokalanej wzrastali, założyli kwitnącą prowincję i udali się na cały świat jako misjonarze, dając początek innym żywotnym delegaturom i misjom, będąc obecnymi w prawie każdej prowincji Zgromadzenia! Uznajemy, że było to dziełem Boga, polegającym na poświęceniu, wytrwałości, odwadze i wierze oblatów przez te 100 lat.

Dystrykt francusko-belgijski w 1951 roku (zdj. Archiwum OMI)

Wielbimy Boga za błogosławieństwo, którym obdarzył waszą prowincję oraz za wierność kapłanów i braci, którzy uczynili ją tak wzniosłym świadkiem oblackiego życia. Modlę się, abyście wzmogli wysiłki, by powitać następne sto lat silną wiarą, duchem poświęcenia i hojnym oddaniem, które jest waszym dziedzictwem. Patrząc w przyszłość, stajemy przed większymi wyzwaniami, ale wiemy, że Jezus jest wierny i nadal posyła Ducha, aby kierował nami z odwagą.

Niech Matka Boża, Królowa Apostołów i oblatów, wstawia się za wami w oczekiwaniu na następne stulecie. Nadal liczymy na was w misjach Zgromadzenia!

Z poważaniem w Jezusie Chrystusie i Maryi Niepokalanej,

 

o. Louis Lougen OMI

Superior Generalny

 

(pg)