Od kilku lat Festiwal Życia znalazł swoje stałe miejsce w Kokotku, w Oblackim Centrum Młodzieży. W zeszłorocznym wydarzeniu wzięło udział w sumie ponad 4 tysiące młodych. Tegoroczna edycja festiwalu w normalnym wydaniu nie jest możliwa ze względu na ograniczenia epidemiczne. Dlatego duszpasterstwo młodzieży misjonarzy oblatów podjęło decyzję, że “Festiwal Życia” 2020 odbędzie się w zmienionej formie. Czas jego trwania również ulegnie skróceniu do czterech dni (6-9 lipca 2020 roku).

W ramach tegorocznego Festiwalu Życia zapraszamy młodych do jednej wielkiej gry, która będzie miała miejsce cztery dni – tłumaczy o. Tomasz Maniura OMI, prowincjalny duszpasterz młodzieży – Naszym celem nie jest spędzanie festiwalowego czasu przed komputerem. Uczestnicy będą mieli do wykonania pięć zadań dziennie, które będą dotyczyć rozwoju podstawowych sfer życia człowieka: fizycznej, intelektualnej, psychicznej i duchowej.

Zadania będzie można wykonywać samotnie, ze swoją grupą “Niniwy” albo w gronie przyjaciół np. z jednej miejscowości. Każdy z uczestników otrzyma do złożenia elementy, które utworzą na koniec festiwalu konkretny przedmiot. Pozostanie on trwałą i konkretną pamiątką “Festiwalu Życia”:

 

 

Festiwal Życia 2019 – niniwa.org

Dlaczego uczestnicy mają budować arkę?

Treść festiwalu oparta jest o temat “budowania arki Noego”, ponieważ jest to rzeczywistość, która przypomina obecną sytuację świata w dobie koronawirusa. Tak jak kiedyś świat topił się w powodzi, tak teraz analogicznie można porównać, że świat topi się w epidemii. Wtedy nikt nie wiedział, kiedy powódź się zakończy i teraz podobnie, nikt tak naprawdę nie wie, kiedy skończy się epidemia. Noego i jego rodzinę uratowało budowanie arki, co było niczym innym, jak tylko posłuszeństwem Bożemu słowu, było to takim wystawieniem się na pośmiewisko świata, takim trochę poświęceniem tego życia. Dzisiaj wiara dokładnie na tym polega – na posłuszeństwie Bożemu słowu, a pociąga to za sobą niezrozumienie świata. Ale w całej tej sytuacji, też tej epidemii, co nas może uratować? Tak jak Noego, posłuszeństwo, czy słuchanie Bożego słowa – mówi ojciec Maniura.

Festiwal Życia 2019 (niniwa.org)

W bohaterach biblijnej opowieści o Noem, uczestnicy odnajdywać będą swoje cechy i charaktery. Będzie to konkretna droga rozwoju osobistego, pogłębiona modlitwą. Każdego dnia rano uczestnicy festiwalu będą mogli łączyć się w modlitwie jutrzni z krótkim rozważaniem, a wieczorami zaplanowano połączenia online ze specjalnym studiem w Kokotku.

Warunkiem uczestnictwa w tegorocznym “Festiwalu Życia” jest rejestracja, która niebawem ruszy na stronie festiwalzycia.pl

(pg)