Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 29 stycznia br. Niestety w wyniku pandemii koronawirusa zostały wstrzymane na trzy miesiące. Ekipa filmowa właśnie wróciła do pracy.

“Wierzyć” podejmuje temat prześladowań za wiarę na Ukrainie w trzech okresach historii, latach: 20-tych, 30-tych i 50-tych. Generalnym producentami filmu jest katolicka telewizja “EWTN Ukraina” z jej dyrektorem – o. Aleksandrem Zielińskim OMI. Scenariusz napisał o. Paweł Wyszkowski OMI. Do projektu zaproszono znanych aktorów Ukrainy. Premiera filmu planowana była na 2021 rok.

Jest to opowieść o zwykłej rodzinie, zwykłym mężczyźnie, który ma dzieci, żonę, swój dom. Mieszkają na wsi, jak wielu ówczesnych Ukraińców, mają własny ogród, pracują, chodzą do kościoła i wierzą w Boga, ale kiedy w latach 30-tych XX wieku na Ukrainę przybywają komuniści, rozpoczynają eksterminację kościołów i wszystkich wierzących, a księży rozstrzelano i zamordowano. Właśnie dlatego film nazywa się „Uwierz” i będzie hołdem pamięci dla tych, którzy oddali życie za wiarę – tłumaczy producent filmu Igor Kaczur.

Sługa Boży, o. Ludwik Wrodarczyk OMI – urodził się 25 sierpnia 1907 w Radzionkowie, polski Misjonarz Oblat Maryi Niepokalanej. Po święceniach kapłańskich w 1933 roku, pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Anny w Kodniu (1934-1936), następnie pełnił funkcję ekonoma w klasztorze w Markowicach na Kujawach, u boku bł. o. Józefa Cebuli OMI. W dniu 29 sierpnia 1939 roku został administratorem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Okopach (diecezja łucka, w województwie wołyńskim). Kiedy na Ukrainie rozpoczął się pogrom ludności polskiej przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA), pomimo nalegań parafian, aby ukrył się w lesie, pozostał ze swoimi wiernymi. Pojmano go 6 grudnia 1943 roku o godzinie 22.00 przed ołtarzem w kościele parafialnym w Okopach, gdy bronił Najświętszy Sakrament przed profanacją. Na jego oczach zabito 18 letnią dziewczynę i 90-letnią kobietę, które chciały go ochronić. Wyprowadzono go w okolice Karpiłówki, gdzie w sposób bestialski został zamordowany. Miejsca pochówku nie udało się ustalić. Od 11 maja 2016 roku trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego, o. Ludwika Wrodarczyka OMI.

Zobacz także:

(pg/zdj. Viryty Film)