5 lipca, rusza II letni festiwal muzyki sakralnej “Ucho Igielne”. Pomysł na zorganizowane tego festiwalu zapoczątkowała Magdalena Kusztal z Fundacji imienia Edwarda Kusztala wraz ze swoim synem Maciejem. W programie festiwalu będziemy mogli usłyszeć dzieła wybitnych muzyków: Bacha, Mozarta, Chopina, Straussa, Pendereckiego, Rachmaninowa.

W pierwszym dniu festiwalu, 5 lipca, koncert odbędzie się w bazylice katedralnej pw. Narodzenia NMP w Sandomierzu. W programie zatytułowanym “80 minut dookoła świata” wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia “Amadeus” pod batutą Anny Duczmal-Mróz. Usłyszymy najpiękniejsze utwory zarówno sakralne jak i świeckie. Koncert rozpoczyna się o godz. 19.00.

12 lipca, o godz. 17.00, w Kościele św. Floriana w Koprzywnicy, który stoi przy pięknym, starym, pocysterskim klasztorze zaprezentuje się Harmonium Duo oraz znakomity Cracow Vocal Quartet. W programie koncertu muzyka: Bacha, Mozarta, Rachmaninowa i innych. Po wystepie będzie możliwość wieczornego zwiedzanie kompleksu klasztornego.

W niedzielę, 19 lipca, festiwal muzyki sakralnej “Ucho igielne” zawita na Święty Krzyż.

W bazylice Trójcy Świętej znajdują się wyjątkowe organy, na których o godz. 17.00 rozpocznie się recital organowy Thomasa Corneliusa, świetnego organisty z Hamburga. Na Świętym Krzyżu zaprezentuje nie tylko organowe klasyki, ale też swoje premierowe autorskie utwory. Usłyszymy utwory takich twórców jak: Bach, Rachmaninow, Buxtehude, Cornelius. Po występie przewidziane jest wieczorne zwiedzanie Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Budowa organów dla świętokrzyskiej bazyliki, wiąże się z częścią zadań, jakie zostały wykonane w ramach rewitalizacji sanktuarium w ostatnich latach. Kościół doczekał się nowych organów. Generalną koncepcję dyspozycji instrumentu zaprojektował Tomasz Staniek z Opatowa. Projekt zrealizowała i instrument zbudowała firma organmistrzowska Zdzisława Mollina z miejscowości Odry w Borach Tucholskich. Budowa organów zamknęła się w czasie od października 2006 r. do października 2007 r. Instrument posiada 34 głosy rozmieszczone w czterech sekcjach: trzy manuały oraz pedał a także 25 dzwonów i składa się z blisko 2 500 piszczałek. Największa piszczałka drewniana liczy sobie 5 m długości, natomiast największa metalowa 4,5 m długości. Najmniejsza ma długość zaledwie 15 mm. Organy mają trakturę gry mechaniczną oraz trakturę rejestrów elektryczną. Zostały wyposażone w moduł setzer, urządzenie pozwalające zapisać 4 000 zestawów głosów tzw. kombinacji. Ułatwia to szybkie zmiany barwy brzmienia instrumentu podczas gry.

W sobotę, 25 lipca, festiwal powraca do Sandomierza. O godz.18.00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu wysłuchamy muzyki rodziny Straussów w wykonaniu zespołu świętokrzyskich muzyków Strauss Ensamble i ich gości – Eweliny Szybilskiej i Łukasza Gaja.

W ostatnim dniu tegorocznej edycji festiwalu, w niedzielę, 2 sierpnia o godz. 17.00 w kościele pw. świętego Jakuba w Sandomierzu zaprezentuje się Atom String Quartet. To polski zespół jazzowy. Choć muzycy specjalizują się w muzyce jazzowej, to rozpisali i zaaranżowali muzykę Krzysztofa Pendereckiego na smyczki.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

(pg/OMI Święty Krzyż)