W minioną niedzielę na Świętym Krzyżu gościł wybitnej klasy organista, świetny klawesynista i pianista, jednocześnie muzyk filharmonii w Habsburgu – Thomas Cornelius. W bazylice Trójcy Świętej dał koncert w związku z przygotowanym w diecezji sandomierskiej Letnim Festiwalem Muzyki Sakralnej “Ucho igielne”.

Artysta zagrał m.in. dzieła: Bacha, Buxtehuda, Rachmaninowa, a także własne utwory. Po zakończonym koncercie przyznał, że Święty Krzyż to miejsce wyjątkowe i jeśli kiedyś otrzyma zaproszenie, to na pewno tu wróci. Był zachwycony organami, ich bogactwem głosowym, możliwościami. Dodatkową atrakcją dla słuchaczy była transmisja obrazu z chóru bazyliki, dzięki czemu można było delektować się nie tylko brzmieniem i akustyką, ale również podziwiać kunszt wykonania.

Festiwal ma na celu popularyzowanie szeroko pojętej kultury, poprzez przez muzykę i sztukę sakralną. Święty Krzyż jest miejscem wyjątkowo duchowym, w którym nawet ci turyści, którzy przyjeżdżają tu tylko ze względu na architekturę, czy historię ulegają jego czarowi i czują mistycyzm, w którym można się poczuć blisko Boga – przyznała Magdalena Kusztal z Fundacji im. Edwarda Kusztala w Kielcach, która organizuje wydarzenie.

Thomas Cornelius urodził się w Szlezwiku w Niemczech. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w tamtejszej katedrze. Po maturze podjął studia w Wyższej Szkole Muzycznej w Lubece. Uczył się tam gry na organach u prof. Lauera, ponadto kształcił się w obszarach dyrygentury, teorii muzyki, śpiewu oraz gry na klawesynie. Następnie uzyskał dyplom mistrzowski z zakresu muzyki w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu. Jest autorem muzyki do ponad 30 filmów. Jako pianista i organista koncertuje z największymi niemieckimi orkiestrami, m.in. NDR Elbphilharmonie Orchester, Bamberger Symphoniker, Hamburger Symphoniker.

(pg/zdj. OMI Święty Krzyż)