Laskowice Pomorskie to duża wieś w regionie Kociewia, położona w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie świeckim i gminie Jeżewo. Miejscowość zamieszkuje niecałe 3 tysiące osób. Znajdował się tutaj kluczowy węzeł kolejowy, co stanowiło jeden z powodów wyboru Laskowic na placówkę oblacką – misjonarze mieli naturalną łatwość przemieszczania się stąd do wszystkich krańców Polski. Oblaci posługują tutaj od 1953 roku, opiekują się parafią pw. Niepokalanego Serca Maryi. Obecnie wspólnotę tworzy trzech zakonników.

Z inicjatywy o. Marka Pycki OMI, powstał tutaj Ogród Modlitwy – miejsce ogólnodostępne, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko parafian, ale również gości.

Z każdym rokiem rozwija się i kwitnie w naszej parafii w Laskowicach Ogród Modlitwy. Nie tylko w sensie widocznym: przyrody, kwiatów, figur, ale i duchowym. Wielu ludzi przychodzi w to miejsce z rodzinami, z bliskimi, by odpocząć, pomodlić się, wyciszyć. Przy figurach świętych są posadzone budleje i lawenda, które wabią dziesiątki motyli. Róże prowadzą do alejki z figurką Maryi. Egzotyczne drzewka i krzewy uspakajają swoim pięknem. Są postawione figurki: św. Antoniego dla osób i rzeczy zagubionych, św. Rocha, by zwłaszcza w tych czasach lęku przed pandemią pośredniczył w modlitwach przeciw zarazom. Jest figurka św. Michała Archanioła z modlitwą egzorcyzmu, św. Stanisława Kostki – opiekuna młodzieży, ks. Jerzego Popiełuszki i św. papieża Jana Pawła II, którego wyrzeźbiona postać siedzi na ławce, zachęcając do odpoczynku. W centralnym miejscu ogrodu usytuowana jest odnowiona figura Jezusa Miłosiernego, wokół której są rozmieszczone skały, płynie strumyk i są dwie fontanny – wymienia proboszcz parafii.

Zobacz ogród i otoczenie kościoła z perspektywy drona:

Przy figurze Jezusa Miłosiernego w każdą niedzielę o godzinie 15.00 gromadzą się parafianie, aby modlić się koronką do Bożego Miłosierdzia. Tutaj również kończy się nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej.

Ludzie po Mszy św. wieczornej, z lampionami i z różańcem w ręku, idą wokół kościoła, modląc się, wchodzą przy ostatniej stacji do Ogrodu Modlitwy, gdzie odśpiewany jest apel – tłumaczy o. Marek Pycka OMI

Jednak ogród nie jest używany tylko podczas modlitw wspólnotowych. Całe obejście kościoła jest zagospodarowane zielenią oraz figurami świętych, stanowiąc zachętę do wyciszenia i modlitwy.

W najbliższych planach powstanie droga krzyżowa i kolejne figurki patronów różnych grup parafialnych – zdradza proboszcz parafii

Utrzymanie dużego obiektu zielnego stanowi nie lada wyzwanie, ale, jak przyznają oblaci, w pielęgnacji terenu pomagają sami parafianie. Ogród Modlitwy otwarty jest przez całą dobę, teren jest oświetlony i bezpieczny.

Wieczorem, nocą ogród oświetlony jest wielokolorowym światłem które cyklicznie zmienia się i stwarza piękny urozmaicony efekt. Kapłani i wierni często przebywają w tym miejscu, które pociąga i w którym można prowadzić też spokojne rozmowy bez hałasu i bieganiny życia – przyznaje o. Marek Pycka OMI.

(pg)