Misjonarze oblaci ze wspólnoty przy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Caloocan (aglomeracja Manilii) zamienili klasztorne otoczenie na farmę ekologiczną. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka, zawarty w encyklice “Laudato si’”.

Jednym z pomysłodawców inicjatywy “Project Grace” (dosłownie Projekt Łaska) jest o. Edouardo Vasquez OMI, z zamiłowania rolnik, który zafascynował się przesłaniem Ojca Świętego. Wraz ze współbraćmi założył plantację z miejskim, ekologicznym pożywieniem. Okazała się ona niezwykle ważnym przedsięwzięciem, szczególnie w czasach pandemii COVID-19 na Filipinach, gdzie wielu mieszkańców doświadcza głodu i nędzy.

Zobacz: [Filipiny: Habity zamienili na fartuchy ochronne: błogosławią, rozmawiają, karmią…]

(zdj. – archiwum o. Vasqueza)

Potrzebujemy waszych śmieci, takich jak te. Zmieńmy nasze odpady w Grace! Wesprzyj projekt Grace, przekazując wszystkie swoje używane i stare puste pojemniki, które można wykorzystać do naszego kontenerowego i pionowego ogrodu warzywnego przy naszej świątyni w Caloocan – pojemniki po napojach bezalkoholowych i plastikowe butelki, używane opony samochodowe, galony, beczki, itp. Przekaż dowolne z nich, a będziemy mogli zmienić świat! – apelowali do wiernych oblaci.

(zdj. – archiwum o. Vasqueza)

 

Plantacja ma nie tylko znaczenie szkoleniowe, chociaż oblaci prowadzą już wykłady i pokazują, jak wykorzystywać rzeczy z recyklingu. Żywność jest rozdawana ubogim na ulicach Manilii wraz z miejscową Caritas. Misjonarze zasłynęli w czasach pandemii odwagą wychodzenia do najuboższych tego miasta, aby błogosławić i rozdawać żywność. Czynią tak przez cały czas. Również w obecnych warunkach sanitarnych, które wciąż zdają się być w stolicy niepewne, poza posługą sakramentalną w sanktuarium, organizują Msze święte na ulicach stolicy.

Zobacz: [Rzym: List Superiora Generalnego z okazji specjalnego roku poświęconego encyklice “Laudato sì”]

(zdj. – archiwum o. Vasqueza)

 

(pg)