Trwając w świętowaniu tygodniowego odpustu na Świętym Krzyżu, w liturgiczne święto Podwyższenia Krzyża Świętego, oblaci polscy świętowali 100-lecie Polskiej Prowincji, dziękując również za Rok Krzyża Świętego, obchodzony we wspólnotach zakonnych i parafialnych, jako przygotowanie do przeżywanego obecnie jubileuszu. Celebracji eucharystycznej przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio. Na świętokrzyskie obchody przybyli oblaci z niemal wszystkich polskich klasztorów oraz z Białorusi. Radość jubileuszu dzielili z misjonarzami Niepokalanej nasi parafianie i przyjaciele, którzy również przybyli na dzisiejszą uroczystość.

Na początku celebracji eucharystycznej o. Paweł Zając OMI przywitał przedstawiciela Ojca Świętego i wręczył arcybiskupowi pamiątkowy medal 100-lecia Polskiej Prowincji. Odczytano również okolicznościowe przesłanie papieża Franciszka na obchody jubileuszu oblatów w Polsce.

W homilii abp Salvatore Pennacchio wyraził wdzięczność, że dane mu jest być w tak wyjątkowym miejscu, jakim jest Święty Krzyż:

Cieszę się, że po raz pierwszy mogę celebrować Eucharystię w tym jakże ważnym miejscu, jakim jest sanktuarium na Świętym Krzyżu, zwłaszcza, że przybywam tu w samą uroczystość odpustową Podwyższenia Krzyża Świętego. (…) W tym roku do naszych modlitw dziękczynnych dołączamy również podziękowanie Bogu za sto lat posługi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce. Cieszymy się, że razem możemy tu przebywać i dziękować Bogu za te sto lat pięknej pracy oraz prosić o łaski na następne lata – mówił Nuncjusz Apostolski.

Kaznodzieja przypomniał, że krzyż jest najbardziej powszechnym znakiem na świecie. Nawiązując do twórczości Kamila Cypriana Norwida, arcybiskup Pennacchio ukazywał, że Krzyż jest bramą.

Kto przyjmuje Krzyż, kto chce go przyjąć, ten potrafi z Bożą pomocą przemieniać cierpienie w radość, śmierć w życie, smutek w braterską pomoc – przekonywał nuncjusz.

Na koniec kazania przekazał pozdrowienia od Ojca Świętego Franciszka.

Zobacz całe kazanie nuncjusza:

Podczas obchodów na Świętym Krzyżu medalem 100-lecia Polskiej Prowincji uhonorowano osoby zasłużone dla sanktuarium oraz misjonarzy oblatów, obok Nuncjusza Apostolskiego w Polsce odznaczenie otrzymali: Premier Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki, posłanka Anna Krupka, posłanka Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski – Zbigniew Koniusz, Maria Zuba – doradczyni wojewody, Dyrektorka Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach – Magdalena Kusztal, Burmistrz Nowej Słupi – Andrzej Gąsior, Wójt Bielin – Sławomir Kopacz, Dyrektor Radia Kielce i Prezes Stowarzyszenia “Per crucem” – Janusz Knap oraz Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego – dr Jan Reklewski.

Tuż przed błogosławieństwem abp Salvatore Pennacchio nawiązał do wspomnień, jakie wiążą go z misjonarzami oblatami. Przypomniał, że gdziekolwiek posługiwał jako dyplomata Stolicy Apostolskiej, spotykał synów św. Eugeniusza. Przywołał także świadectwo męczeńskiej śmierci bł. o. Mario Borzagi OMI w Laosie, który przekazał wiarę katechiście i obaj za tę wiarę oddali życie. Zachęcał, aby zebrani doceniali skarb wiary.

Na zakończenie Eucharystii udzielono błogosławieństwa Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

(pg)