Ojciec Święty przyjął rezygnację z zarządzania pastoralnego archidiecezją metropolitalną Dhaka (Bangladesz), złożoną przez Jego Eminencję kardynała Patricka D’Rozario, C.S.C. W tym samym czasie powołał na tę stolicę J.E. biskupa Bejoy Nicephorus D’Cruze, O.M.I., dotychczasowego biskupa diecezji Sylhet – podało w dzisiejszej depeszy biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Bejoy Nicephorus D’Cruze OMI (Katolicka Konferencja Biskupów Bangladeszu)

Biskup D’Cruze urodził się 9 lutego 1956 roku w Tuital. W 1982 roku wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Śluby wieczyste złożył 1 grudnia 1986 roku, a święcenia prezbiteratu otrzymał 20 lutego 1987 roku. W latach 1987-1990 posługiwał jako wikariusz w parafiach Lokhipur i Mugaipar (archidiecezja Dhaka). W 1992 roku uzyskał licencjat kanoniczny z teologii na Uniwersytecie Gregoriańskim. W okresie lat 1993-1996 pełnił funkcję rektora oblackiego junioratu w Dhaka. Przez kolejne trzy lata finalizował doktorat z teologii. Po powrocie do Bangladeszu pełnił nadal funkcję rektora niższego seminarium oraz rozpoczął wykłady w oblackim Wyższym Seminarium Duchownym w Dhaka, zostając potem jego rektorem. Był także superiorem Delegatury Bangladeszu oraz członkiem komitetu krajowego Caritas.

19 lutego 2005 roku mianowany biskupem diecezji Khulna (metropolia Ćottogram, Bangladesz). W 2011 roku papież Benedykt XVI mianował go ordynariuszem nowo powstałej diecezji Srihotto (metropolia Dhaka). 30 września 2020 roku Ojciec Święty Franciszek powołał go na metropolitę diecezji Dhaka.

(pg)