WSZYSTKIE NASZE CZYNNOŚCI SĄ MIŁE BOGU, KIEDY MU JE OFIARUJEMY.

We Francji do dobrego tonu należy składanie sobie życzeń z okazji Nowego Roku, podczas gdy w wielu innych krajach ludzie czynią to przy okazji Bożego Narodzenia. Dla biskupa była to okazja, aby formalnie spotkać się z ludźmi i złożyć im życzenia.

Dla Eugeniusza był to męczący obowiązek, ale uważał, że dzięki temu ma ważną rolę do spełnienia w mieście. Przeżywał je starając się przebywać w obecności Boga.

Rozpoczęło się następnie wielkie ogólne przyjęcie, trwające cały Boży dzień. Wiele razy wznosiłem serce do Boga, ofiarując Mu ten męczący dla mnie obowiązek. I choć z oporem w nim uczestniczyłem, mogłem dostrzec i dobrą jego stronę, którą był hołd składany głowie Kościoła w diecezji. Wiele osób chciałoby spotkać się z nim, by zamienić choćby kilka ciepłych słów.

Dziennik, 01.01.1840, w: EO I, t. XX.

 

Podobnie jak wczoraj, dzisiejszy dzień upłynął mi na wizytach. Wszelkie nasze czynności są miłe Bogu, kiedy Mu je ofiarujemy. Pańszczyznę tę chcę odrobić, bo to obowiązek biskupa. Jednak z tych spotkań pasterza z owieczkami rodzi się zbawienny owoc.

Dziennik, 01.01.1840, w: EO I, t. XX.

 

Właściwa postawa, którą należy wdrażać w życie, kiedy musimy stawić czoła monotonnej rutynie codziennych obowiązków.