Misjonarze oblaci rozpoczynają misje w Ghanie

This is a custom heading element.

1 grudnia 2020

Do listy krajów, w których misjonarze oblaci głoszą Ewangelię, została właśnie dopisana Ghana – państwo w zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim, z blisko 30 milionową populacją. Około 13% społeczeństwa to katolicy. Misjonarze oblaci obejmą sanktuarium maryjne Matki Bożej z Lourdes w Agbenoxoe, Kpando, nad jeziorem Volta, w bliskiej odległości od granicy państwowej z Togo.

Otwierając tę nową misję, chcemy ponownie odważyć się na pisanie „kolejnej strony Ewangelii z mazenodowską kreatywnością i śmiałością”, w początkowych latach trzeciego stulecia istnienia naszego Zgromadzenia – napisali dziś w specjalnym liście członkowie Komisji ds. Misji, działającej przy zarządzie generalnym.

Położenie nowej placówki oblackiej w Ghanie (google.com/maps)

Ponad dwa lata temu biskup diecezji Ho zwrócił się do Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z prośbą o posługę w jego diecezji, która w większości składa się z ludzi ubogich, zajmujących się rolnictwem. Jednocześnie zaproponował, aby oblaci objęli duszpasterstwo w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes – głównym miejscu pielgrzymkowym jego diecezji. Podczas uroczystości odpustowych 7-8 grudnia na nocnym czuwaniu gromadzi się tutaj około 4 tysięcy wiernych.

Biskup Emmanuel Kofi Fianu, SVD wybrał oblatów nieprzypadkowo. Podczas posługi w Rzymie, gdzie był Sekretarzem Generalnym werbistów, poznał dobrze maryjny wymiar oblackiego charyzmatu.

Oblaci mogą przekształcić ośrodek w prawdziwe sanktuarium spotkania z Maryją dla gromadzącej się tutaj młodzieży, która przybywa tutaj, szukając spotkania z Bogiem poprzez naszą Matkę Maryję – napisał w liście do Superiora Generalnego, 25 sierpnia 2018 roku.

Ordynariusz diecezji Ho wykazał jednocześnie otwartość na otwarcie przez oblatów innych dzieł i misji, które będą odzwierciedlać próbę odnalezienia ubogich o wielu twarzach. W sanktuarium oblaci mają do dyspozycji: kościół parafialny, plebanię, plenerowe stacje drogi krzyżowej oraz podstawową infrastrukturę sanitarną dla przybywających tutaj pielgrzymów.

Ostateczna decyzja o pozytywnej odpowiedzi na apel biskupa z Ghany zapadła podczas październikowego posiedzenia Superiora Generalnego z Radą. Wyrażono radość, że Zgromadzenie kieruje się ku nowym horyzontom misyjnym w roku świętowania 25. rocznicy kanonizacji Założyciela. Podkreślono przy okazji, że w początkowych latach istnienia oblatów, aż 1/3 posług przyjmowanych dla misjonarzy, były to sanktuaria maryjne. Eugeniusz uważał je za miejsca głoszenia nieustannej misji parafialnej i ewangelizacji.

W wiadomości z 18 października 2020 roku, przesłanej na ręce o. Ramona Bernabe OMI, Asystenta Generalnego ds Misji, biskup diecezji Ho nie krył swojej radości:

Nie możecie wyobrazić sobie mojej ogromnej radości i wdzięczności Bogu, kiedy kilka dni temu otrzymałem waszą wiadomość mailową. To jest dobra nowina i jestem wdzięczny, że usłyszeliście nasze wołanie (…). Wasze przybycie do diecezji jest wypełnieniem modlitw, aby ukazać naszym ludziom powszechne oblicze Kościoła.

 

(pg/omiworld/zdj. sanktuarium w Agbenoxoe)