Łeba: Odpust ku czci św. Mikołaja – patrona ludzi morza

This is a custom heading element.

6 grudnia 2020

Święty Mikołaj kojarzony jest przede wszystkim z podarunkami i pomocą ubogim. Jednak w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Łebie, wspomina się biskupa Miry jako szczególnego patrona ludzi morza. Przypomina o tym zabytkowy obraz w prezbiterium, gdzie święty ratuje rozbitków na wzburzonym morzu. Kult tego świętego znany jest w tym nadmorskim kurorcie już od XIV wieku, kiedy powstał, nieistniejący już dziś, kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w tzw. starej Łebie – w paśmie wydmowym na zachód od dzisiejszego miasta.

Pomimo głównego wezwania świątyni w Łebie, obchody związane ze wspomnieniem św. Mikołaja, w lokalnej pobożności mają rangę odpustu. To właśnie w okolicach 6 grudnia organizowany jest Festiwal Pomuchla (pòmùchel w języku kaszubskim oznacza dorsza), który ma wymiar głęboko religijny, jako zawierzenie się opiece św. Mikołaja.

Rekolekcje przed odpustem św. Mikołaja wygłosił o. Piotr Furman OMI, superior wspólnoty oblackiej w Gdańsku.

Rekolekcje przeżywaliśmy w szczególnym roku Jubileuszu 100-lecia posługi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce oraz 75-lecia przybycia oblatów do Łeby – tłumaczy o. Adam Jaworski OMI, proboszcz parafii – W dniu zakończenia rekolekcji, 6 grudnia, przeżywaliśmy odpust św. Mikołaja, patrona pierwszej katolickiej świątyni w Łebie oraz patrona Marynarzy, Rybaków, Żeglarzy i Ludzi Morza.

Sumie odpustowej przewodniczył Prowincjał Polskiej Prowincji, o. Paweł Zając OMI. Słowo Boże wygłosił ojciec Furman. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II, który nazwał św. Mikołaja „patronem daru człowieka dla człowieka” – zachęcał, aby dzielić się swoim życiem z drugim człowiekiem. W uroczystościach uczestniczyli parafianie, marynarze, goście oraz Rycerze Kolumba z Łebskiej Rady.

Pomimo pandemii udało nam się w rygorach sanitarnych przeżyć piękną uroczystość – podsumował celebrację ojciec Jaworski.

(pg/zdj. OMI Łeba)