Czy misjonarze polują na karibu? Czy podróż skuterem może być niebezpieczna? A i co to w ogóle jest karibu? Na te i więcej pytań w środę 13 stycznia o godzinie 19.00 odpowie o. Daniel Szwarc OMI – misjonarz posługujący w Arktyce.

Oblat wyjechał na misje w 2002 roku. Posługuje w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Najzimniejszymi miesiącami w Arktyce jest styczeń i luty, kiedy temperatura spada do -60 stopni Celsjusza. Od połowy maja nie ma nocy, wszyscy funkcjonują według zegarka. Ojciec Daniel pracuje wśród Inuitów. Pierwsi misjonarze oblaci przybyli tutaj w 1912 roku. Wcześniej panował tutaj szamanizm.

Spotkanie odbędzie się na profilu Facebook’owym “Niniwy” – zostanie również udostępnione na profilu Polskiej Prowincji oraz na stronie oblaci.pl.

Daniel Szwarc OMI (fot. niniwa.org)

Spotkanie z misjonarzem jest przygotowaniem do II spotkania Wolontariatu Misyjnego Niniwy, który odbędzie się przy pomocy Google Meet w najbliższą sobotę.

Plan spotkania Wolontariatu Misyjnego Niniwy – Sobota 16.01.2021

Blok I 10:00-12:00

  • Zapoznanie – osoby, które są po raz pierwszy, prezentują siebie, opisując przedmiot/zdjęcie, coś, co ich charakteryzuje. Wszyscy na przygotowanych wcześniej kartkach rysują coś na literę „O” (dowolny motyw) i pokazują po kolei pozostałym mówiąc, co to jest.
  • Modlitwa – zebranie intencji osobistych, intencje misyjne, refleksja papieża Franciszka, dziesiątka różańca.
  • Rozmowa z Misjonarzami cz. 1 – potrzeby misyjne, możliwe do wykonania projekty, realia misji. Syberia, Madagaskar, Arktyka, Kazachstan, Białoruś i Ukraina (3 wybrane kraje)
  • Zapowiedź warsztatów na kolejnym Zjeździe.

Przerwa na obiad

Blok II 15:00-17:00

  • Zajawka Świąteczna – propozycja zaplanowania czegoś dobrego przez najbliższe tygodnie. Uczestnicy będą zaproszeni, aby opisać zadanie w mailu (do 14.01) na info@wolontariatmisyjny.pl. Zostaną wybrane 4. najciekawsze pomysły.
  • Konferencja – od Inuitów do Kokotka. Kim są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej? Dlaczego określa się ich specjalistami od misji najtrudniejszych? Jak dotarli do Kokotka i jakie inicjatywy dla młodych proponują w ciągu całego roku.
  • Modlitwa metodą sulpicjańską – rozważanie fragmentu Ewangelii.
  • Zaśpiewajmy kolędę…
  • Rozmowa z Misjonarzami cz. 2 – Potrzeby misyjne, możliwe do wykonania projekty, realia misji. Syberia, Madagaskar, Arktyka, Kazachstan, Białoruś i Ukraina (3 kolejne kraje)
  • Wstępne ustalenia odnośnie kierunków wyjazdów, by ustalać grupy kontaktu z Misjonarzami w danym kraju. Kwestia Certyfikatów Wolontariuszy, zbierania finansów.

Zobacz: Czym jest wolontariat misyjny u oblatów?

Aby wyjechać na wolontariat misyjny należy odbyć pięć spotkań formacyjnych. Na razie odbyło się jedno. Do inicjatywy można jeszcze dołączyć, kierując zgłoszenie na adres: info@wolontariatmisyjny.pl

(pg)