Pakistan: Delegatura oblacka świętuje 50-lecie istnienia

This is a custom heading element.

16 lutego 2021

14 lutego 1971 roku do Lyallpur przybyło trzech oblatów ze Sri Lanki. Był to początek dzisiejszej delegatury w Pakistanie. Oblaci w tym muzułmańskim kraju świętują właśnie 50-lecie obecności.

Chrześcijaństwo pojawiło się tutaj już w II wieku

Według tradycji Ewangelię na tereny dzisiejszego Pakistanu miał przynieść św. Tomasz Apostoł. Istniało tutaj starożytne królestwo Taxila. W 1935 roku archeolodzy odkryli krzyż, pochodzący z II wieku, który potwierdza wiarę chrześcijańską z przełomu I i II wieku.

Niemniej jednak nazwa kraju nawiązuje wprost do islamu, który jest obecnie religią dominującą. Chrześcijaństwo stanowi drugą największą mniejszość religijną, szacowaną na 1,6% populacji.

Oblaci przybyli do Pakistanu na zaproszenie bp. Benedykta Cialeo OP z diecezji Faisalabadu. Powodem był przede wszystkim zastraszający brak księży. Ponad 60 000 katolikom posługiwało 20 prezbiterów, z czego dziewięciu było już w podeszłym wieku.

Posługa wśród najuboższych

Razem z objęciem parafii, misjonarze oblaci zaczęli wychodzić do najuboższych, zauważyli również ogromną potrzebę organizowania instytucji oświatowych. W pustynnych rejonach kraju opieką duszpasterską objęli 50 wspólnot chrześcijańskich, żyjących pośród muzułmanów. Z czasem liczba oblatów pracujących w Pakistanie zaczęła wzrastać.

Chrześcijanie to byli ci najbiedniejsi – tragarze, zamiatacze ulic – wspomina o. Marek Swat OMI, który pracował w Pakistanie – Za Lahore mamy taką trudną misję, gdzie chrześcijanie są wykorzystywani, pracują na polach. W Karachi na przykład, oblaci prowadzą placówkę dla mentalnie chorych – dodaje ojciec Swat.

Trudność stanowi nie tylko inna kultura i język, ale także tarcia na tle religijnym. Wiele napięć, nawet w małych miejscowościach, trzeba było umiejętnie łagodzić i rozwiązywać. Jest trudno – podkreśla ojciec Marek.

Zobacz: [M. Swat OMI o pracy w Pakistanie: Misjonarz to też człowiek… – świadectwo]

W 2001 roku św. Jan Paweł II powołał do życia Prefekturę Apostolską w Quetta i powierzył ją misjonarzom oblatom. Przez 19 lat służył w niej (później Wikariacie Apostolskim utworzonym przez papieża Benedykta XVI) – bp Victor Gnanapragasam OMI, wielki orędownik pokoju.

Zobacz: [Pakistan: Zmarł wielki orędownik pokoju – Wikariusz Apostolski w Quetta – oblat Maryi Niepokalanej]

Obecnie misjonarze Niepokalanej, obok pracy duszpasterskiej i ewangelizacyjnej, budują kolejny ośrodek edukacyjny w Lahore.

 

(pg/zdj. Delegatura Pakistanu)