Jubileuszowy Rok Misji, związany ze 100-letnią obecnością oblatów w Polsce, został zainaugurowany przez o. Pawła Zająca OMI, prowincjała, w Iławie podczas obchodów uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP – 8 grudnia 2019 roku. Tego dnia obchodzono kolejny dzień patronalny Zgromadzenia, kończyła się też peregrynacja Matki Bożej Kodeńskiej. Tydzień później – 15 grudnia – prowincjał głosił kazania w poznańskiej parafii Chrystusa Króla, przy której znajduje się zarząd Polskiej Prowincji oraz wspólnota miejscowego domu zakonnego.

Podczas obchodów jubileuszowych odbyło się wiele inicjatyw lokalnych, rok rozbudził nasze zaangażowanie misjonarskie i duszpasterskie. Bardzo dużo działo się także w trakcie narodowych lockdown’ów, podczas których wielu oblatów realizowało zachętę tego czasu – byli blisko ludzi. Zebraliśmy 5 znaczących momentów naszego świętowania, ujętych w ramowym programie obchodów.

1. Świętokrzyskie dziękczynienie za Rok Świętego Krzyża.

Ojciec Eugeniusz pisał w Przedmowie o kilku kapłanach, którzy 200 lat temu we Francji założyli zakon, aby odbudowywać Kościół po zniszczeniach rewolucji francuskiej. Sto lat temu, kiedy cała Ojczyzna się odbudowywała po zniszczeniach zaborów, kilku kapłanów – Polaków, którzy w Zgromadzeniu już pracowali od wielu lat, zapragnęło otworzyć dom zakonny na terenie Polski. Stało się to najpierw w Krotoszynie w 1920 roku. Za Krotoszynem poszły inne placówki, inne klasztory – między innymi wspomniany oczywiście Święty Krzyż, który nas wszystkich tutaj dzisiaj gromadzi.

Uroczysta gala odbyła się 5 marca 2020 roku w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach.

Zobacz: [Kielce: Świętokrzyskie obchody 100-lecia Polskiej Prowincji]

2. Centralne uroczystości w Poznaniu – poświęcenie Domu Misyjnego.

“Bez oblatów Kościół w Polsce i na całym świecie byłby o wiele uboższy” – stwierdził podczas kazania w poznańskiej katedrze abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Episkopatu Polski. Eucharystia w najstarszej stolicy biskupiej Polski sprawowana była 6 czerwca 2020 roku.

Zobacz: [Uroczysta Msza święta w katedrze poznańskiej z okazji 100-lecia Polskiej Prowincji]

Po Mszy świętej odbyło się uroczyste poświęcenie Domu Misyjnego przy ulicy Ostatniej w Poznaniu. Pozostanie on widzialnym znakiem obchodów, a jego działalność ma służyć misjom i najuboższym.

Zobacz: [Relacja z poświęcenia Domu Misyjnego w Poznaniu]

Podczas spotkania wręczono pamiątkowe medale, wybite z okazji jubileuszu.

Zobacz: [Wygląd i symbolika Medalu Jubileuszu 100-lecia Polskiej Prowincji]

3. Krotoszyn – miejsce pierwszego domu zakonnego i poświęcenie dzwonu jubileuszowego.

Msza święta pod przewodnictwem Prowincjała Polskiej Prowincji miała miejsce 15 czerwca 2020 roku w krotoszyńskiej bazylice. Na zakończenie Eucharystii dokonano poświęcenia pamiątkowego dzwonu jubileuszowego.

4. Główny odpust w Kodniu – dziękczynienie za Rok Matki Bożej Kodeńskiej.

Podczas uroczystości odpustowych w Kodniu, 14-15 sierpnia 2020 roku, Polska Prowincja dziękowała za obecność w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia – Matki Jedności.

Zobacz: [Ryszard Szmydki OMI: “Nasze życie nie jest tułaniem się bez celu, ale jest pielgrzymką”. Uroczystości pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka]

Zobacz: [Mieczysław Hałaszko OMI: “Budowaliśmy parafie, jako wspólnoty wspólnot, by ludzi przywiązywać do Boga, do Kościoła, by ich angażować”]

Zobacz: [Suma odpustowa w kodeńskim sanktuarium]

5. Dziękczynienie za 100-lecie Polskiej Prowincji pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego.

Uroczystości na Świętym Krzyżu wpisały się w tygodniowy odpust w najstarszym polskim sanktuarium narodowym. Mszy świętej w dniu 14 września 2020 roku przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, pomimo trudności związanych z pandemią, na Święty Krzyż przybyli przedstawiciele oblackich wspólnot parafialnych z całej Polski.

Zobacz: [Relacja z uroczystości jubileuszowych na Świętym Krzyżu]

Ważnym momentem świętowania jubileuszu miał być październikowy Kongres Prowincji, który ostatecznie został przeniesiony i zwołany przez prowincjała na 18-21 maja 2021 roku w Kodniu.

(pg)