#WózekDlaAfryki – MIVA Polska wysyła na misje wózki dla niepełnosprawnych

Według dostępnych danych tylko w Afryce misjonarze i misjonarki prowadzą ponad 50 szpitali, 100 przychodni lekarskich, 10 ośrodków dla trędowatych […]

21 marca 2021

Według dostępnych danych tylko w Afryce misjonarze i misjonarki prowadzą ponad 50 szpitali, 100 przychodni lekarskich, 10 ośrodków dla trędowatych i około 20 placówek dla przewlekle chorych. Akcja „Promienie Miłosierdzia” zrodziła się w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, w czasie obecnego wielkiego postu przybrała formę „WózekDlaAfryki.

Do tej pory udało się zakupić 217 wózków różnego typu. Wsparto m.in. ośrodek dla niepełnosprawnych, prowadzony przez misjonarzy oblatów na Madagaskarze.

W obecnej edycji akcji do biura MIVA Polska wpłynęło 33 prośby głównie z krajów Afryki: Kamerunu, Senegalu, Ghany, Zambii, Togo Namibii i Madagaskaru. Są także prośby z Ameryki Łacińskiej m.in. z Wenezueli, Boliwii, Argentyny, a nawet z Oceanii – Papui Nowej Gwinei. Prośby dotyczą pomocy w zakupie 225 wózków zwykłych, 30 typu „Handbike”, 16 wózków dziecięcych oraz 5 elektrycznych – tłumaczy MIVA Polska.

Madagaskar – na zdjęciu m.in. brat Daniel Kloch OMI (zdj. MIVA Polska)

Do akcji można włączyć się TUTAJ

MIVA powstała w Niemczech w 1927 roku jako organizacja niosąca pomoc misjonarzom. Jej założycielem był o. Paweł Schulte OMI. Do powstania organizacji przyczyniła się śmierć jednego z misjonarzy. Chory przeżyłby gdyby przywieziono go w odpowiednim czasie do szpitala. Niestety chorego misjonarza wieziono wozem, zaprzęgniętym w woły. Na dodatek ugrzązł w błocie. Dalej Afrykańczycy nieśli go na prowizorycznych noszach. Kiedy dotarli do szpitala, było już za późno. Zmarł, bo nie posiadano odpowiedniego środka transportu.

Często, myśląc o misjach, zauważa się potrzeby ludzi, którym głoszona jest Ewangelia. MIVA stara się pomóc także misjonarzom, którzy bez odpowiednich środków transportu nie są w stanie wykonywać swojej misji.

(pg)