Święty Krzyż: Wielki Piątek u stóp relikwii Krzyża Świętego

This is a custom heading element.

2 kwietnia 2021

W świętokrzyskim sanktuarium słowa z dzisiejszej liturgii Męki Pańskiej: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata” maja wyjątkowy charakter. W bazylice na Świętym Krzyżu przechowywane jest pięć kawałków sosny czarnej, na której Chrystus dokonał dzieła Odkupienia.

Liturgii Wielkiego Piątku przewodniczył Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej – bp Krzysztof Nitkiewicz. W uroczystościach wziął również udział Prowincjał Polskiej Prowincji – o. Paweł Zając OMI. Dzięki transmisji internetowej w modlitwie mogli uczestniczyć nie tylko wierni zebrani w bazylice. Nabożeństwo transmitowane było także przez media oblackiej prowincji. Kazanie wygłosił o. Krzysztof Jamrozy OMI – mistrz nowicjatu.

Żyjemy w jakże niedoskonałym świecie, trapionym przez różne kataklizmy, choroby, wojny i klęski żywiołowe, będące nierzadko efektem także naszych ludzkich działań: egoizmu, chciwości, pychy. Doświadczaliśmy i doświadczać będziemy różnorakich nieszczęść, pomimo tego, że nauka i technika chlubią się imponującymi osiągnięciami (…), ale „nie trwóżcie się, bo Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”, jestem w założonym przez Siebie Kościele, jestem w Eucharystii, jestem w sakramentach i pozostawiłem znak krzyża, znak największej miłości Boga do człowieka, znak zwycięstwa dobra nad wszelkim złem – mówił kaznodzieja.

Posłuchaj całego kazania ojca Jamrozego:

(pg/zdj. OMI Święty Krzyż)