Oblaci i Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów – „Specjaliści od misji trudnych”

This is a custom heading element.

13 kwietnia 2021

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej nadal odgrywają znaczącą rolę w wielu najtrudniejszych misjach na całym świecie. Jesteśmy dobrze znani i wysoko oceniani w Kościele za naszą dyspozycyjność. Chociaż z humorem lubimy żartować, że jesteśmy specjalistami w utrudnianiu misji, prosta prawda jest taka, że oblaci pracują z wielką gorliwością w wielu najtrudniejszych obszarach świata.

Zobacz: [Po co oblaci? Kowboje czy misjonarze…]

Ojciec Święty Franciszek z uczestnikami 36. Kapituły Generalnej oblatów w Rzymie (07.10.2016)

Zobacz: [Watykan – papież Franciszek do oblatów]

Wraz z naszą reputacją pracy z ubogimi i najbardziej opuszczonymi, fakt, że jesteśmy wezwani do ścisłej współpracy z Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów, jest wielkim znakiem uznania naszej rodziny zakonnej, jako zgromadzenia misyjnego w Kościele. Kongregacja ta, dawniej zwana Propaganda Fide, została założona przez papieża Grzegorza XV w 1622 roku i ma na celu „…kierowanie i koordynowanie na całym świecie bieżących wysiłków w zakresie głoszenia Ewangelii, a także współpracy misyjnej…”

Spotkanie papieża Franciszka z Superiorem Generalnym po mianowaniu o. Louisa Lougena OMI członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary

Obecnie Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary składa się z 35. kardynałów, 5. arcybiskupów, 2. biskupów, 4. dyrektorów Krajowych Papieskich Dzieł Misyjnych i trzech przełożonych generalnych. Wśród tych ostatnich są: jezuita – ks. Arturo Sosa, franciszkanin – o. Michael Perry oraz Superior Generalny naszego Zgromadzenia – o. Louis Lougen OMI.

Pośród obowiązków, jakie spoczywają na generale oblatów, znajdują się: uczestnictwo w zgromadzeniach plenarnych Kongregacji oraz dyspozycyjność wobec Kardynała Prefekta i Sekretarza Kongregacji w sprawach związanych z misją ewangelizacyjną, rozwojem i strukturą Kościoła na tych obszarach, w których posługują misjonarze oblaci. Do takich wyjątkowych misji należy chociażby nasza obecność w Turkmenistanie. Placówka należy do Polskiej Prowincji, ale podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.

Pomijając fakt, że obecny generał wchodzi w struktury kongregacji, w przeszłości dzieliliśmy się naszym personelem zakonnym dla bardziej ścisłej współpracy z Kościołem powszechnym. Były przełożony generalny Zgromadzenia – Marcelo Zago OMI, został przez św. Jana Pawła II mianowany sekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary. Po przyjęciu sakry biskupiej podniesiony do godności arcybiskupa. Mając oblackie doświadczenie pracy w Laosie, był wielce ceniony za gorliwość misyjną oraz wkład w dialog międzyreligijny. Jeszcze jako przełożony generalny oblatów był jednym ze współorganizatorów pierwszego Dnia Modlitwy o Pokój w Asyżu.

Abp Marcello Zago OMI (1932-2001)

Do dnia dzisiejszego w struktury działania Kongregacji zaangażowani są oblaci:

o. Ryszard Szmydki OMI – były Prowincjał Polskiej Prowincji oraz Asystent Generalny ds. Misji, pełni obecnie funkcję Podsekretarza Kongregacji Ewangelizacji Narodów. To czwarta osoba w strukturze watykańskiej kongregacji.

o. Tadeusz Nowak OMI – były przełożony Prowincji Wniebowzięcia NMP w Kanadzie, obecnie jest sekretarzem Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

o. Alphonse P. Rakotondravelo OMI – były rektor oblackiego scholastykatu (seminarium) na Madagaskarze, jest bibliotekarzem Papieskiej Biblioteki Misyjnej na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana, który podlega bezpośrednio pod Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów.

Od lewej: o. Tadeusz Nowak OMI, o. Ryszard Szmydki OMI oraz o. Alphonse P. Rakotondravelo OMI

Zobacz: [„Nie mam zbyt dużo czasu na marzenia” – wywiad z o. Tadeuszem Nowakiem OMI z Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary]

Bardzo często oblaci pracujący w lokalnych Kościołach misyjnych nie są do końca świadomi, jak wielkim szacunkiem cieszy się Zgromadzenie w Kościele powszechnym. Nie lubimy przechwalać się własnymi zasługami. Ale od czasu do czasu dobrze jest przypomnieć sobie o tym i podziękować Bogu za to, co oblaci Niepokalanej czynią dla Kościoła na całym świecie.

Duch dyspozycyjności, zakorzeniony w naszym ślubie posłuszeństwa i dziedzictwie św. Eugeniusza de Mazenoda, który wzywał nas, abyśmy byli gotowi poświęcić wszystko dla rozszerzania Królestwa Zbawiciela – sprawiają, że Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej wciąż są gotowi do podejmowania najtrudniejszych misji. Niezależnie od tego, czy pracują na peryferiach świata, czy w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w Rzymie, oblaci służą z wielkodusznością. Kościół na nas liczy!

(pg/za omiworld.org, omiusa.org)