ETAPY ŻYCIA

Eugeniusz miał nastrój, aby w dzienniku wspominać poszczególne etapy swojego życia. Z nieznanego nam powodu zdecydował się sporządzić listę rocznic. Jej lektura być może inspiruje nas, aby uczynić to samo, aby z modlitwą wdzięczności świętować każdy z etapów naszego życia.

Godne zapamiętania dni, których rocznice powinienem obchodzić: 1 sierpnia 1872 moje urodziny, 2 sierpnia 1782 mój chrzest. Pierwszą Komunię Święta przyjąłem w Wielki Czwartek, bierzmowanie otrzymałem z rąk kardynała Costy , arcybiskupa Turynu w dzień Trójcy Przenajświętszej, ale nie jestem pewien, czy było to w 1792, czy w 1793 roku. W pierwszym domyśle Wielki Czwartek przypadałby 5 kwietnia, a uroczystość Trójcy Świętej 3 czerwca; w drugim byłby to 28 marca i 26 maja. 4 listopada 1808 otrzymałem sutannę, 27 grudnia 1808 z rąk biskupa André , byłego biskupa Quimper, otrzymałem tonsurę. 27 maja 1809 z rąk jego ekscelencji księdza kardynała Fescha  otrzymałem święcenia niższe; 23 grudnia 1809 przez byłego biskupa Quimper André zostałem wyświęcony na subdiakona; 16 grudnia 1810 przez kardynała Fescha zostałem wyświęcony na diakona; 21 grudnia 1811 w Amiens zostałem wyświęcony na kapłana przez biskupa Amiens Demandolxa . Kardynał Mattei , który miał mnie wyświęcić, przebywał na wygnaniu, a ja nie chciałem przyjąć święceń kapłańskich z rąk księdza kardynała Maury’ego , ówczesnego administratora diecezji paryskiej. 1 listopada 1818 złożyłem moją oblację w Zgromadzeniu i 14 października 1832 przyjąłem święcenia biskupie z rąk jego eminencji księdza kardynała Odescalchiego i księży arcybiskupów Chalcedonu i Ravenny, późniejszych kardynałów Frezzy i Falconieriego. 2 października 1837 zostałem przeniesiony na stolicę biskupią w Marsylii. Do wyznaczenia pozostaje dzień mojej śmierci, której rocznicę będą obchodzić inni, nad którymi już zawczasu wzywam Bożego miłosierdzia.

Dziennik, 14.03.1842, w: EO I, t. XXI.

 

Także my obchodzimy ważne momenty naszego życia.