Kodeń: Poświęcenie Domu Pielgrzyma i zakończenie Kongresu Polskiej Prowincji

This is a custom heading element.

21 maja 2021

W sesji przedpołudniowej uczestnicy Kongresu dokonali głosowania nad zmianami dyrektorium. Wszystkie poprawki do dokumentu roboczego nowego Dyrektorium Polskiej Prowincji zostały przyjęte jednomyślnie. Po oficjalnym zamknięciu obrad dokonano poświęcenia odbudowanej po zeszłorocznym pożarze części Domu Pielgrzyma w Kodniu. W uroczystościach wzięli udział dobrodzieje tego dzieła, księża z dekanatu terespolskiego i włodawskiego oraz przedstawiciele władz samorządowych – wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk oraz wójt gminy Kodeń Jerzy Troć.

Eucharystii w bazylice przewodniczył Prowincjał Polskiej Prowincji. Zakończenie Kongresu zbiegło się z uroczystością św. Eugeniusza de Mazenoda – założyciela misjonarzy oblatów. Na początku liturgii zebranych w świątyni powitał superior, proboszcz i kustosz sanktuarium – o. Krzysztof Borodziej OMI.

Kazanie wygłosił o. Paweł Zając OMI.

Przeżywamy uroczystość [św. Eugeniusza] w domu Maryi. Zatem patrzymy na świętego Eugeniusza, a jednocześnie cały czas patrzymy na Maryję. Jako wspólnota Kongresu Polskiej Prowincji od kliku dni próbowaliśmy to robić w sposób pogłębiony, aby na nowo przeżyć taki zapał do życia oblackiego z Maryją i jak Maryja. Maryja – pierwszy wzór misjonarki, pierwszy wzór osoby, która całe życie poświęciła Jezusowi Chrystusowi i sprawie Bożej.

W nawiązaniu do historii życia Założyciela prowincjał ukazywał paschalny wymiar doświadczenia wiary Eugeniusza. Od Wielkiego Piątku, gdy doznał łaski nawrócenia, poprzez Wielki Czwartek – dzień ślubów zakonnych, aż po Pięćdziesiątnicę 1861 roku, gdy we wtorek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego odchodził z tego świata, otoczony modlitwą i obecnością swoich współbraci. Prowincjał zachęcał, aby dostrzec także Maryję we wszystkich momentach paschalnej drogi zbawienia, dokonanego przez Chrystusa. Wieczernik staje się początkiem misji Kościoła w mocy Ducha Świętego – w tej misji obecna jest Maryja.

Do naszej istoty życia należy bycie misjonarzami i chciejmy na nowo – w duchu tego naszego Kongresu – zachwycić się tym naszym misyjnym powołaniem, aby nasze stopy zawsze szły tam, gdzie trzeba zwiastować Dobrą Nowinę, żebyśmy byli tym przejęci, żebyśmy byli spragnieni takiego właśnie przeżywania życia, całkowicie poświęconego ewangelizacji. I niech tym naszym wzorem będzie nasz święty ojciec założyciel – Eugeniusz de Mazenod, ale przede wszystkim niech tym wzorem będzie Najświętsza Maryja Panna, Matka Boża – konkludował prowincjał.

Posłuchaj całego kazania:

Na zakończenie liturgii odczytany został akt ofiarowania się oblatów opiece Matki Bożej Niepokalanej.

(pg)