Święty Krzyż: Złoty jubileusz kapłaństwa Stanisława Jankowicza OMI. Przez 37 lat pracował w Kamerunie

This is a custom heading element.

21 czerwca 2021

Podczas niedzielnego spotkania Przyjaciół Misji Oblackich regionu świętokrzyskiego w bazylice na Świętym Krzyżu celebrowano złoty jubileusz kapłaństwa o. Stanisława Jankowicza OMI.

Kapłaństwo to wielka rzecz, to wielkie i trudne powołanie do udziału w misji Jezusa Chrystusa. Ojcze Stanisławie, dziś w otoczeniu wielu misjonarzy, twoich współbraci oblatów z misyjnego szlaku, w wielkim gronie Przyjaciół Misji, którzy ciągle modlą się za misjonarzy i wspierają wieloraką pomocą, w gronie najbliższej rodziny i znajomych, świętujesz swój Złoty Jubileusz kapłańskiej posługi. Jakim powinien być człowiek, na którego nakładane są ręce biskupie podczas kapłańskich święceń w Kościele Jezusa Chrystusa? Musi być przede wszystkim człowiekiem, któremu zależy na Bogu, ponieważ tylko wówczas naprawdę zależy mu na ludziach – mówił przełożony świętokrzyskiej wspólnoty zakonnej o. Marian Puchała OMI – Widzimy, jak zależy ci na Bogu i jak zależy ci na ludziach, doceniamy twoją posługę wśród pielgrzymów, twoją służbę dla innych. Dzięki ci za to.

W uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem jubilata udział wzięli współbracia zakonni, prezbiterzy diecezjalni, Przyjaciele Misji oraz grono przyjaciół i rodziny ojca Jankowicza. Wśród oblatów obecni byli misjonarze przez wiele lat pracujący w krajach misyjnych: oo. Arkadiusz Cichla OMI i Andrzej Rak OMI pracujący na Ukrainie, oo. Alojzy Chrószcz OMI i Jan Kobzan OMI z Kamerunu. Wśród misjonarzy obecni byli ci, którzy niegdyś pracowali na misjach: o. Marian Lis OMI – dyrektor Prokury Misyjnej z Poznania, o. Piotr Lepich OMI (Kamerun), o. Franciszek Chrószcz OMI (Kamerun i Madagaskar), o. Krzysztof Trociński OMI (Kamerun), o. Władysław Kozioł OMI (Kamerun) oraz br. Zygmunt Wolniak OMI (Madagaskar).

Kazanie wygłosił o. Krzysztof Jamrozy OMI, mistrz nowicjatu.

Pierwsza grupa polskich oblatów Maryi Niepokalanej udała się do Kamerunu Północnego 1 maja 1969 roku, gdzie już od 1946 r. pracowali oblaci francuscy. Jednocześnie w Polsce powstała myśl wspierania posługi misyjnej przez ludzi świeckich. W maju 1969 roku została utworzona Prokura Misyjna oraz stowarzyszenie Przyjaciół Misji Oblackich, którzy mają udział w dobrach duchowych Zgromadzenia. Ojciec Stanisław Jankowicz OMI posługiwał w Kamerunie przez 37 lat.

Zobacz: [„Meza ouvoul naoumta ba – Człowiek, który daje, nie umiera” – film dokumentalny z okazji 50-lecia posługi polskich oblatów w Kamerunie]

(pg/mt/zdj. OMI Święty Krzyż)