W uroczystość św. Eugeniusza de Mazenoda, 21 maja br, Ojciec Święty Franciszek mianował peruwiańskiego oblata – o. Luisa Alberto Huamána Camayo OMI biskupem pomocniczym archidiecezji Huancayo. W najbliższy piątek nominat otrzyma sakrę biskupią z rąk kard. Pedra Barreto Jimena SJ. Jako dewizę biskupią wybrał słowa: “Służyć z prostotą i radością”. Są one wyrazem pragnienia, jakie ojciec Camayo żywił przez całe swoje zakonne życie, jak również zanim wstąpił do zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Podczas studiów uniwersyteckich z inżynierii budowlanej podkreślał, że chce budować domy dla ubogich.

Wiem, że to będzie trudne zadanie, ale ufam Bogu, ufam mojej wspólnocie, która tam wzrasta i ufam, że jest to naród, który bardzo chętnie przyjmuje oblatów… – powiedział w wywiadzie dla peruwiańskiego radia Amistad.

Oblaci od 2000 roku prowadzą na terenie archidiecezji Huancayo dwie parafie: św. Franciszka w Orcotuna i Wniebowstąpienia Pańskiego w Mito.

Zobacz: [Watykan: Papież Franciszek mianował oblata biskupem w Peru]

Uroczystość konsekracji biskupiej odbędzie się w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Huancayo 16 lipca br. o godzinie 16.30 czasu lokalnego (w Polsce będzie to godzina 23.30). Ze względu na obostrzenia pandemiczne media archidiecezji będą transmitować Mszę św. na swoim profilu (kliknij w obraz poniżej)

(pg/Radio Amistad Peru)