Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej odwiedził polską społeczność w Wierszynie na Syberii. Wraz z proboszczem miejscowej parafii pw. św. Stanisława – o. Karolem Lipińskim OMI, modlił się za pierwszych osadników oraz ofiary stalinowskiego terroru. Ambasador Krzysztof Krajewski wyraził wdzięczność polskiemu oblatowi za podtrzymywanie polskich tradycji narodowych i ojczystego języka.

Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Federacji Rosji, Krzysztof Krajewski z żoną i córką, przyjechał tutaj z Moskwy na zaproszenie naszego konsula, pana Krzysztofa Świderka. Odbył taki objazd dookoła Irkucka, szczególnie tam, gdzie są jakieś grupy Polaków. Taką pierwszą wizytą, była wizyta tutaj, w Wierszynie – wyjaśnia o. Karol Lipiński OMI.

Wierszyna 2021 - wizyta Ambasadora RP

Wizyta Ambasadora RP w Wierszynie

Opublikowany przez wierszyna.pl Piątek, 16 lipca 2021

To są ogromne emocje, dlatego że odwiedziłem miejsce, gdzie osiedlali się dobrowolnie nasi rodacy, którzy tutaj pracowali, budowali swoje domostwa, którzy związali z Wierszyną swoje życie, ale też i to życie poświęcili – skomentował wizytę dla PAP ambasador Krajewski.

Ambasadora przywitały chlebem i solą mieszkanki Wierszyny, ubrane w tradycyjne polskie stroje ludowe. W czasie spotkania, którego gospodarzem był polski oblat, dyplomata miał okazję poznać historię miejscowości. Podczas obiadu w ogrodach wierszyńskiej plebanii wysłuchał tradycyjnych przyśpiewek ludowych, które w niezmienionej formie lingwistycznej przetrwały tutaj przez 111 lat.

W towarzystwie ojca Karola ambasador złożył kwiaty obok tablicy upamiętniającej trzydziestu mieszkańców Wierszyny, zamordowanych przez reżim stalinowski w okresie Wielkiego Terroru. Udał się także do ziemianek, w których zamieszkali pierwsi osadnicy z Polski. Stoi tam krzyż i tablica z nazwiskami założycieli Wierszyny. To pierwsza wizyta polskiego ambasadora na Syberii.

Biało-czerwony bukiet z róż złożony przed ołtarzem kościoła parafialnego w Wierszynie

Wierszyna została założona w 1910 roku przez polskich osadników. Miejscowość położona 140 km od Irkucka zachowała swoje polskie korzenie. Działa tutaj rzymsko-katolicka parafia pw. św. Stanisława. Drewniany kościół został wzniesiony przez polskich imigrantów w 1915 roku. W czasach bolszewickich świątynia została zamknięta i zdewastowana, a wiara kultywowana była potajemnie w rodzinach. Parafia odrodziła się po upadku komunizmu w Rosji. Pierwszą Mszę świętą odprawiono w miejscowej szkole w 1990 roku. Obecnie proboszczem jest polski oblat – o. Karol Lipiński.

(pg)