W niedzielę 18 lipca kardynał Désiré Tsarahazana – metropolita archidiecezji Toamasina na Madagaskarze udzielił święceń prezbiteratu czterem misjonarzom oblatom z Delegatury Polskiej Prowincji na Madagaskarze. Uroczystości miały miejsce w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Toamasina. Znajduje się tutaj sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Powodem wyboru miejsca celebracji był fakt, że jeden z oblackich neoprezbiterów pochodzi z tej wspólnoty parafialnej.

Pierwsze miesiące 2021 roku były bardzo trudne dla oblatów z Madagaskaru. Niespodziewana śmierć ojca Jean Didier Zanadrafara OMI, choroba koronawirusa, która dotknęła wielu z nas, restrykcje sanitarne związane z epidemią, pozamykane drogi i granice kraju, pozamykane kościoły, bieda i trudne warunki życia naszych chrześcijan bardzo nas przygnębiły. Dlatego też święcenia kapłańskie czterech nowych oblatów przyniosły nam wiele radości, pokoju w sercu i nowych sił do życia i do pracy – wyjaśnia przełożony oblatów Niepokalanej na Madagaskarze, o. Mariusz Kasperski OMI.

Zgodnie z malgaską tradycją, uroczystość święceń została poprzedzona wyjątkowym obrzędem błogosławieństwa rodziców obecnych neoprezbiterów. Podczas sobotniej wieczornej modlitwy młodzi misjonarze dzielili się historią swojego życia oraz powołania zakonnego.

Liturgia święceń trwała cztery godziny. Miała uroczysty charakter z rozbudowanymi tańcami liturgicznymi, charakterystycznymi dla duchowości malgaskiej. Obok rodziców, krewnych i przyjaciół neoprezbiterów, miejscowych parafian, we Mszy świętej uczestniczyło wielu księży diecezjalnych (w tym proboszczów z parafii pochodzenia nowo wyświęconych) oraz przedstawicieli zgromadzeń zakonnych: oblatów, montfortanów, salezjanów. Ze względu na dużą ilość uczestników liturgia odbyła się pod specjalnym zadaszeniem, który został wzniesiony przez o. Pawła Petelskiego OMI wraz z parafianami z grupy Kultu Bożego Miłosierdzia.

Podczas homilii kardynał Tsarahazana nawiązał do czytań mszalnych 16. niedzieli okresu zwykłego. Była w nich mowa o dobrych i złych pasterzach: “Biada pasterzom, którzy prowadzą do zguby i rozpraszają owce mojego pastwiska” (Jr 23,1). Te słowa posłużyły purpuratowi, jako zachęta do pełnej poświęcenia gorliwej posługi nowo wyświęconych oblatów.

Pod koniec liturgii oblaccy neoprezbiterzy z rąk superiora Delegatury na Madagaskarze otrzymali pierwsze obediencje.

Jeden z nowo wyświęconych otrzymał obediencję-posłanie do oblackiej Prowincji w Australii, drugi do Prowincji Europy Centralnej (Niemcy, Austria, Czechy), a dwóch pozostałych będzie pracowało na Madagaskarze – wyjaśnia o. Mariusz Kasperski OMI.

Po zakończeniu Eucharystii zaproszeni goście udali się do sali parafialnej na posiłek.

Zgodnie z malgaskim zwyczajem, na koniec obiadu kardynał Désiré Tsarahazana powiedział słowa podziękowania i symbolicznie z nowo wyświęconymi i Superiorem Delegatury przeciął duże ciasto na znak potrzeby współpracy i podziękowania za nią.

(pg/zdj. OMI Madagaskar)