Oblaci obejmują parafię, w której żył i zginął Sługa Boży Ludwik Wrodarczyk OMI

This is a custom heading element.

30 sierpnia 2021

W 82. rocznicę przybycia do Rokitna Sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI – skąd udał się do parafii w Okopach – Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej objęli opiekę duszpasterską nad parafią pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rokitnie. Przełożonym nowej placówki oblackiej na Ukrainie oraz proboszczem parafii został o. Paweł Tomys OMI. Uroczystość przekazania wspólnoty oblatom Niepokalanej odbyła się w obecności ks. Władysława Czajki – delegata biskupa łuckiego oraz Superiora Delegatury Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Ukrainie – o. Pawła Wyszkowskiego OMI.

O objęcie parafii w Rokitnie zwrócił się do misjonarzy bp Witalij Skomorowski we wrześniu zeszłego roku.

W związku z procesem beatyfikacyjnym i szerzeniem się kultu Sługi Bożego skierowano przesłanie pasterskie do wiernych diecezji łuckiej. Jednak najskuteczniejszym sposobem głoszenia i przybliżania postaci księdza Ludwika Wrodarczyka OMI byłaby obecność Ojców Oblatów w diecezji łuckiej, którzy owocnie pracowali tu przed II wojną światową. Niezwykle ważne jest szerzenie kultu poprzez kontynuację pracy duszpasterskiej prowadzonej przez o. Ludwika Wrodarczyka OMI. W najbardziej burzliwych czasach Ojcowie Misjonarze Oblatów Maryi Niepokalanej nie ustępowali w obliczu różnych trudności, potwierdzając swoją wiarę i odważnie uznając ją nawet w obliczu męczeństwa i śmierci, swojej ofiarnej pracy i otwartości na wszystkich, niezależnie od wyznania – motywował swoją prośbę biskup łucki – Biorąc pod uwagę duszpasterskie potrzeby diecezji łuckiej i brak księży do posług parafialnych, wielką potrzebę duchowego odrodzenia ludzi i ich apelu do Boga, zwracam się do Was o pomoc, a w szczególności o otwarcie Waszego klasztoru w diecezji łuckiej, w parafii, na terenie której żył, posługiwał i oddał życie o. Ludwik. Wrodarczyk OMI. Nie wątpię, że wśród Ojców Oblatów będzie wielu chętnych do pracy w parafii, w której służył ich dostojny brat.

Misjonarze oblaci, zgodnie z ukraińskim zwyczajem, zostali powitani w Rokitnie bochenkiem chleba na haftowanej chuście.

Sługa Boży, o. Ludwik Wrodarczyk OMI – urodził się 25 sierpnia 1907 w Radzionkowie, polski Misjonarz Oblat Maryi Niepokalanej. Po święceniach kapłańskich w 1933 roku, pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Anny w Kodniu (1934-1936), następnie pełnił funkcję ekonoma w klasztorze w Markowicach na Kujawach, u boku bł. o. Józefa Cebuli OMI. W dniu 29 sierpnia 1939 roku został administratorem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Okopach (diecezja łucka, w województwie wołyńskim). Kiedy na Ukrainie rozpoczął się pogrom ludności polskiej przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA), pomimo nalegań parafian, aby ukrył się w lesie, pozostał ze swoimi wiernymi. Pojmano go 6 grudnia 1943 roku o godzinie 22.00 przed ołtarzem w kościele parafialnym w Okopach, gdy bronił Najświętszy Sakrament przed profanacją. Na jego oczach zabito 18 letnią dziewczynę i 90-letnią kobietę, które chciały go ochronić. Wyprowadzono go w okolice Karpiłówki, gdzie w sposób bestialski został zamordowany. Miejsca pochówku nie udało się ustalić. Od 11 maja 2016 roku trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego, o. Ludwika Wrodarczyka OMI.

(pg/zdj. OMI Ukraina)