Spotkanie środowisk misyjnych w Częstochowie

This is a custom heading element.

16 września 2021

Ważne jubileusze 2022 roku były głównym tematem wrześniowego zebrania Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych, które odbyło się w dniach 15-16 września 2021 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

W 2022 roku przypada 400-lecie powołania do życia Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-lecie powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary, setna rocznica uznania za papieskie: Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Misyjnego Dzieci oraz 150. rocznica urodzin bł. Pawła Manny, założyciela Papieskiej Unii Misyjnej.

Gościem specjalnym wrześniowego spotkania był o. Tadeusz Nowak OMI, sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Gość z Rzymu przedstawił wykład „Perspektywy rozwoju i wyzwania dla PDRW w kontekście jubileuszu 200-lecia powstania Dzieła”.

Nie jest najważniejszy cel charytatywny posyłania misjonarzy do krajów misyjnych, ale Papieskie Dzieła Misyjne są rodziną i siecią modlitwy. PDM mają informować o potrzebach młodych Kościołów. Działalność PDM nie jest narzucona z Rzymu, to głos oddolny, zakorzenienie w Kościele lokalnym, który jest częścią Kościoła powszechnego – mówił oblat.

o. Tadeusz Nowak OMI (zdj. PDM Polska)

Zobacz: [„Nie mam zbyt dużo czasu na marzenia” – wywiad z o. Tadeuszem Nowakiem OMI z Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary]

Siostra Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, mówiła o przygotowaniach do Misyjnego Synodu Dzieci. „W ramach świętowania jubileuszy Papieskich Dzieł Misyjnych w 2022 roku, szczególnym momentem będzie Misyjny Synod Dzieci, zaplanowany na 17 września 2022 r. w siedzibie UKSW w Warszawie”.

Spotkanie było również okazją do podsumowania i podziękowania za dziesięcioletnią posługę bp. Jerzego Mazura SVD jako przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Do udziału w misyjnej refleksji zaproszeni byli dyrektorzy diecezjalni PDM, referentki i promotorzy misyjni reprezentujący różne zgromadzenia zakonne oraz animatorzy świeccy.

 

Papieskie Dzieła Misyjne są narzędziem ewangelizacji pozostającym do dyspozycji papieża. Podlegają Kongregacji Ewangelizacji Narodów, której prefektem jest kard. Luis Antonio Tagle. Celem Papieskich Dzieł Misyjnych jest kształtowanie współodpowiedzialności za wspólnotę Kościoła i zachęcanie wszystkich wierzących w Chrystusa do zaangażowania w ewangelizację świata. Jednym z zadań jest wspieranie formacji lokalnego duchowieństwa w krajach misyjnych.

Do Rady Wyższej PDM należą sekretarze generalni Dzieł, prowadzący sekretariaty generalne w Rzymie. W poszczególnych krajach istnieją struktury krajowe Dzieł. W Polsce jest to Dyrekcja Krajowa PDM, Sekretariaty Krajowe Dzieł i dyrektorzy diecezjalni PDM.

(pg/KAI/zdj. PDM Polska)