XXII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

This is a custom heading element.

25 września 2021

Do najstarszego polskiego sanktuarium narodowego na Świętym Krzyżu przybyli dziś uczestnicy XXII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego. Ze względu na obostrzenia sanitarne mogło w nim wziąć udział tylko 300 osób. Pątnicy podzieleni byli na sześć tras o różnym stopniu trudności oraz czasie wędrówki. Najdłuższa z Kielc wynosiła 40 km.

Tegoroczne hasło brzmi „Przez Krzyż do chwały”, przez to hasło nawiązujemy do historycznych wydarzeń i obecnej kondycji w trakcie pandemii, chcemy obudzić nadzieję, że poprzez cierpienie i krzyż przychodzi chwała – mówi ks. Jacek Kopeć, diecezjalny koordynator rajdu.

Każdej z grup towarzyszył przewodnik Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który przybliżał walory przyrodnicze, historyczne i turystyczne regionu. Na szczycie Świętego Krzyża Mszy świętej dla pielgrzymów przewodniczył bp Jan Piotrowski – biskup kielecki. W koncelebrze stanęli:  bp Krzysztof Nitkiewicz – biskup sandomierski, prezbiterzy diecezjalni oraz misjonarze oblaci.

W homilii ordynariusz kielecki przypomniał znaczenie Eucharystii.

Jeśli to wyjątkowe wydarzenie – pielgrzymowanie, nie ma zamienić się w piknik, to koniecznie trzeba wejść w odkupieńczą tajemnicę miłości, a wiara i sakramenty święte to dwa aspekty naszego chrześcijańskiego życia – podkreślał hierarcha – Wiara karmi się i wzrasta w spotkaniu ze Zmartwychwstałym Panem (…), Eucharystia pozostaje w centrum życia Kościoła, ma swoją piękną liturgię, gdzie słowo musi odnosić się do znaku – wtedy jest to Boska liturgia. W Eucharystii Kościół odradza się na nowo – podkreślał.

Idea pielgrzymowania do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, łącząca walory duchowe i krajoznawcze, zapoczątkowana została w 2000 roku przez ordynariusza diecezji kieleckiej – bp Kazimierza Ryczana.

(pg/zdj. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy)