Iława: Spotkanie przedkongresowe świeckich stowarzyszonych z oblatami

This is a custom heading element.

29 września 2021

W Iławie zakończyło się spotkanie grupy osób świeckich pragnących żyć charyzmatem świętego Eugeniusza de Mazenoda i Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Kilkanaście osób z parafii oblackich: Katowic, Poznania, Kędzierzyna-Koźla, Kokotka, Iławy i Siedlec, pragnących pogłębić życie i wieź z oblatami przybyło 24 września do parafii i wspólnoty oblackiej w Iławie na zaplanowane spotkanie, aby wymienić się swoimi doświadczeniami wiary, wspólnoty i Kościoła w kontekście oblackim, a po drugie przygotować się do II-go Kongresu Świeckich Stowarzyszonych z oblatami, który odbędzie się w przyszłym roku w Oblackim Centrum Młodzieży w Kokotku koło Lublińca.

Trzydniowe spotkanie animowane przez trzech oblatów: o. Bartosza Madejskiego z Poznania, o. Piotra Darasza z Siedlec i o. Andrzeja Albiniaka z Iławy rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym o godz. 18.00 z wiernymi, po której była wspólna kolacja z oblatami z klasztoru, po czym odbyło się spotkanie integracyjne z przypomnieniem treści z ostatniego spotkania w Siedlcach i udzieleniem ważnych informacji o II Kongresie dla świeckich. Dzień zakończyła wspólna modlitwa wieczorna w kaplicy klasztornej.

Drugi dzień do obiadu poświęcony był na konferencję i dzielenie się w grupach treściami na temat elementów charyzmatu oblackiego i ich realizacji w życiu świeckim; zaś po obiedzie odbyła się pielgrzymka do sanktuarium w Gietrzwałdzie, aby pokłonić się Matce Bożej w miejscu Jej objawień w 1877 roku.

Oprócz Mszy świętej i modlitw była też okazja, aby w grupie wymienić się przeżyciami i informacji oblackimi na temat: misyjności, maryjności i zaangażowaniu wśród młodzieży. Po powrocie do klasztoru i kolacji odbyło się spotkanie świeckich z dwoma oblatami ze wspólnoty iławskiej: z o. Tadeuszem Rzekieckim, długoletnim kapelanem w zakładach karnych, który ciekawie opowiadał o swojej trudnej i ważnej posłudze wśród osadzonych i jest jednym z priorytetów Zgromadzenia i pracy wśród ubogich.

Drugim oblatem był o. Krzysztof Trocinski, superior wspólnoty i 27-letni misjonarz w Kamerunie, który dzielił się nie tylko swoją pracą misjonarską, ale i doświadczeniami w posłudze wśród „Associés aux Oblats de Marie Immaculée”, czyli Świeckich Stowarzyszonych z oblatami w Kamerunie, którzy zostali oficjalnie założeni przez władze Prowincji Kameruńskiej po roku 2010 i działają wzorowo w wielu parafiach i wspólnotach oblackich tej prowincji. Zapewne mogą być pomocą i inspiracją dla naszego oblackiego doświadczenia w Prowincji Polskiej.

Spotkanie było bogate w pytania i refleksje naszych świeckich przyjaciół, które obejmowały dwa ważne priorytety naszej rodziny oblackiej: ubogich i świeckich, co często powraca w spotkaniach i dokumentach Zgromadzenia.

Trzeci, ostatni dzień, w godzinach porannych był poświęcony na indywidualne rozmowy, wymianę doświadczeń i przeżyć uczestników w słonecznej aurze nad brzegami pięknego jeziora iławskiego. O godzinie 11.30 miała miejsce Msza św. w parafii, której przewodniczył miejscowy proboszcz, a homilię wygłosił o. Bartosz Madejski OMI, nawiązując do czytań mszalnych, do 72. starszych, którzy otrzymują Ducha Pańskiego, aby stać się bliskimi współpracownikami Mojżesza. Podobnie parafianie i świeccy stowarzyszeni z oblatami mają być współpracownikami, pomocą i wsparciem dla pasterzy we wspólnym budowaniu Królestwa Bożego.

Program zakończył się wspólnym, braterskim obiadem z oblatami i podsumowaniem trzydniowego spotkania.

Dużo czasu, energii i zaangażowania świeccy stowarzyszeni z oblatami poświęcili planowaniu przyszłorocznego kongresu. Umocnieni oblackim duchem i z nadzieją na rozwój tego dzieła w Polsce, uczestnicy rozjechali się do swoich domów. Kolejne spotkanie planowane jest na wiosnę w Kokotku.

(kt OMI/mm/OMI Iława)