Luksemburg: Wprowadzenie relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II do oblackiej parafii

This is a custom heading element.

5 października 2021

Po kilku miesiącach duchowego przygotowania przez artykuły w “Głosie z Luksemburga”, kazania, homilie i katechezy o Miłosierdziu Bożym, a także Msze święte w intencji dobrego duchowego przygotowania, Polonia z wielkim zainteresowaniem i entuzjazmem przyjęła obecność świętych Faustyny Kowalskiej i Jana Pawła II w znaku ich relikwii. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się “Dzienniczek” św. Faustyny, który również w ramach przygotowań został rozprowadzony w ponad 20 egzemplarzach, oblaci zatroszczyli się także o rozpropagowanie czci obrazu “Jezu ufam Tobie” przez możliwość nabycia go (około 15 obrazów). Rozprowadzono również obrazki z koronką do Miłosierdzia Bożego w językach: polskim, niemieckim i francuskim. Warto przy okazji tej uroczystości wspomnieć, że w prezbiterium w głównym ołtarzu została zamieszczona wierna kopia obrazu “Jezu ufam Tobie”, która znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Kopię tę wykonał Janusz Antosz.

Relikwie św. Faustyny do kościoła pw. św. Henryka w Luksemburgu-Neudorfie odebrał w Łagiewnikach proboszcz – o. Roman Tyczyński OMI

3 października we wspólnocie polonijnej w Luksemburgu odbyła się uroczysta Eucharystia, podczas której wniesione zostały relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Relikwie św. Faustyny (fragment kości) w procesji wniosła s. Sangwina ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, natomiast relikwie św. Jana Pawła II (krople krwi) wniósł o. Roman Tyczyński OMI, proboszcz polskiej wspólnoty.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Leo Wagener, biskup pomocniczy Luksemburga. Bardzo licznie uczestniczyła w tej Eucharystii Polonia, a także przybyli na nią przedstawiciele luksemburskiej wspólnoty katolickiej. Kościół można powiedzieć, że został wypełniony możliwie maksymalnie. Uczestniczyło ponad 150 osób (Tyle możemy maksymalnie pomieścić z zachowaniem reguł sanitarnych).

W homilii biskup pomocniczy diecezji luksemburskiej podkreślił, że:

Relikwii nie można łączyć ze śmiercią świętego, ale z jego chrztem, z nowym narodzeniem jako Bożego dziecka. Jeśli oddajemy cześć relikwiom siostry Faustyny, to dlatego, aby podziękować za to, co Duch Święty pięknego uczynił w jej życiu, które opromieniło cały Kościół; to dziękować za to wspaniałe orędzie Miłosierdzia Bożego, jakie nam pozostawiła, a które tak mocno naznaczyło świętego papieża Jana Pawła II.

Zobacz całość kazania bp. Leo Wagenera: KLIKNIJ

Proboszcz oblackiej parafii zapowiedział oficjalne rozpoczęcie kultu Bożego Miłosierdzia w polskiej wspólnocie, poprzez Koronkę do Miłosierdzia Bożego w każdy piątek oraz modlitwę o rozwój tego kultu na wszystkich Mszach w niedzielę. Duszpasterze wraz z radą parafialną żywią nadzieję na powstanie bractwa Bożego Miłosierdzia.

Na koniec Mszy świętej przedstawiciele rady parafialnej i Polonii podziękowali biskupowi za modlitwę w intencji parafii oraz za przewodniczenie uroczystości. W prezencie hierarcha otrzymał obraz “Jezu ufam Tobie” oraz “Dzienniczek”  w języku niemieckim. Biskup w słowie przed błogosławieństwem powiedział, że wyjeżdża umocniony wiarą tutejszej wspólnoty i cieszy się, że ci wielcy święci, którzy byli Polakami, są nie tylko dla kościoła w Polsce, ale są darem dla Kościoła Powszechnego.

Krótko przed uroczystością wniesienia relikwii oblaci dowiedzieli się, że wielką czcicielką św. Faustyny jest obecna księżna Luksemburga Maria Teresa. Przez kapelana dworu książęcego księżna została poinformowana o obecności Sekretarki Bożego Miłosierdzia w znaku relikwii. Niestety w związku z innymi obowiązkami księżna nie mogła uczestniczyć w liturgii. Jednakże pogratulowała oblatom sprowadzenia relikwii i podkreśliła, że jest to wielka łaska dla Luksemburga.

(pg/R. Tyczyński OMI/zdj. Małgorzata Skwara)