Pierwszy oblacki krzyż na Madagaskarze

This is a custom heading element.

11 października 2021

Na historycznym miejscu dla Kościoła na Madagaskarze stanął pierwszy oblacki krzyż. Wznosi się on nad całym miastem Fianarantsoa.

W sobotę 9 października 2021 roku na ternie naszej oblackiej parafii pw. świetego Eugeniusza de Mazenoda w Fianarantsoa na Madagaskarze, arcybiskup Fulgence Rabemahafaly przewodniczył uroczystej mszy świętej, w czasie której poświęcił nową kaplicę oraz 15 metrowy krzyż oblacki. Uroczystość, która zgromadziła bardzo licznie przybyłych wiernych oraz duchowieństwo archidiecezji Fianarantsoa odbyła się z okazji 150. rocznicy odprawienia pierwszej Mszy świętej w tej części wyspy. Miejsce to nazywa się Ambalataratasy i ma wielkie znaczenie historyczne dla kościoła malgaskiego, a szczególnie dla początków archidiecezji Fianarantsoa. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej posługują w niej od 1995 roku. Na terenie miasta znajduje się parafia pw. św. Eugeniusza de Mazenoda, seminarium oblackie oraz Centrum Audiowizualne – „OMI Film”.

Zgodnie z historią nazwa Ambalataratasy wzięła się z tego, że niektórzy migranci chcący osiedlić się w Fianarantsoa, do ówczesnych władz pisali na papierze (taratasy) podanie o wjazd do miasta. 4 października 1871, jezuita – ojciec Marc Finaz SJ i Victoire Rasoamanarivo (błogosławiona), w towarzystwie katechety Ratsimby Pierre i jego żony, pionierów wiary katolickiej, przybyli do Ambalataratasy. Tutaj w oczekiwaniu na wizę wjazdową do miasta odprawili pierwszą Mszę świętą. Dom wybudowany z czerwonej ziemi, który służył im za miejsce modlitwy istnieje do tej pory.

Dla nas, Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej jest to wielka łaska opiekować się tym miejscem i posługiwać wśród przodków początku wiary – wyjaśnia o. Krzysztof Koślik OMI.

Oblaci, regularnie, w każda niedzielę i święta sprawują tutaj sakramenty. Wybudowali nową kaplicę, która służy również jako szkoła do alfabetyzacji oraz na pamiątkę wydarzeń z przed 150 lat, na prośbę arcybiskupa postawili oblacki krzyż. Wznosi się on nad Fianarantsoa i jest widoczny z każdego miejsca tego miasta.

(K. Koślik OMI/zdj. H. Marciniak OMI)