Bruksela: O europejskich perspektywach duszpasterstwa młodzieży i powołań

This is a custom heading element.

13 października 2021

Dziś w Brukseli zakończyło się spotkanie europejskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań. Komisja ta składa się z oblatów, przedstawicieli młodzieży oraz osób konsekrowanych żyjących charyzmatem oblackim (m.in. siostry oblatki) z krajów Europy, w których posługują oblaci. W Brukseli obecni byli przedstawiciele z Rumunii, Ukrainy, Polski, Czech, Niemiec, Belgii, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii.

Coroczne spotkanie komisji jest okazją do wymiany doświadczeń, zaprezentowania wydarzeń, metod i środków wykorzystywanych w pracy z młodzieżą  i animacji powołaniowej. W tym roku spora część poświęcona była podsumowaniu tego, co udało się zrobić w niełatwym dla wszystkich czasie pandemii – tłumaczy o. Patryk Osadnik OMI.

Obecność przedstawicieli młodzieży pozwala oblatom poznać ich perspektywę patrzenia na Kościół i otaczający świat, dzięki czemu łatwiej jest wspólnie wyznaczyć priorytety i cele duszpasterskiej pracy na najbliższe miesiące. Na tegoroczne spotkanie zaproszeni zostali także odpowiedzialni za powołania w  europejskich oblackich prowincjach, którzy podzielili się swoim doświadczeniami i owocami pracy.

Spotkania komisji służą także przygotowaniu wakacyjnego spotkania dla europejskiej młodzieży. W przyszłym roku odbędzie się ono w domu macierzystym Zgromadzenia w Aix-en-Provence i będzie dla młodych zaangażowanych w naszych oblackich duszpasterstwach okazją do lepszego poznania życia Ojca Założyciela oraz oblackiego charyzmatu.

Podczas spotkania w sercu Europy wybrano jednocześnie nowy skład biura komisji: o. Patryk Osadnik OMI (Polska) – prezydent, o. André Kulla OMI (Niemcy) – sekretarz i o. Petr Dombek OMI (Czechy) – skarbnik.

(pg/po)