5 listopada 2021

GRATULUJĘ WAM, ŻE Z PODWÓJNEJ RACJI JESTEM WASZYM CAŁKOWICIE ODDANYM OJCEM Eugeniusz zawsze bardzo mocno odczuwał, że dzięki Zgromadzeniu, które […]

5 listopada 2021

GRATULUJĘ WAM, ŻE Z PODWÓJNEJ RACJI JESTEM WASZYM CAŁKOWICIE ODDANYM OJCEM

Eugeniusz zawsze bardzo mocno odczuwał, że dzięki Zgromadzeniu, które Bóg za jego pośrednictwem założył, w szczególny sposób jest duchowym ojcem dla każdego oblata. W poniższym liście, pisząc do scholastyka Chauveta, który przygotowywał się do święceń kapłańskich i miał je otrzymać z rąk Założyciela, wyraża to właśnie przekonanie.

Mój drogi br. Chauvet, wasz list sprawił mi wielką przyjemność… nie pozostaje nam nic innego, niż tylko wyznaczyć datę różnych święceń, które powinniście przyjąć. Uważam, że dobrze zrobicie, gdy przyjedziecie podczas suchych dni w Wielkim Poście złożyć mi krótką wizytę, abym wam udzielił święceń subdiakonatu. To byłoby przygotowanie do przyjęcia diakonatu w czasie suchych dni Sitientes i wówczas ustalimy datę kapłaństwa, które będzie ukoronowaniem łask, jakie dobry Bóg zachował dla was na łonie Zgromadzenia, do którego was wezwał, głównie po to, aby was doprowadzić do tego tak szczęśliwego dla was końca, tak pożytecznego dla Kościoła i dusz.

Poza radością na widok kolejnego kapłana w oblackiej rodzinie biskup Eugeniusz, który będzie szafarzem sakramentu święceń, pokazuje, uprzywilejowana relację łączącą go z wszystkimi, którzy otrzymali święcenia z jego rąk

Dla mnie Pan zachował pociechę, aby wam przekazać te dary, abyście poprzez nałożenie rąk w pewnym sensie połączyli waszą duszę z moją i w doskonalszy sposób zacieśnili więzy, które już was łączą ze mną. Myślę o tym z prawdziwym zadowoleniem, mam nadzieję, że podzielacie to uczucie oraz że już częściej i gorliwiej modlicie się za mnie, abym stając się święty do opus operato, mógł dodać obfite opus operantis w sakramencie, którego wkrótce wam udzielę.

Poprzez nałożenie rąk Eugeniusz jako Superior Generalny a także jako biskup z podwójnego tytułu czuje się ojcem dla przyszłego kapłana.

Do zobaczenia, mój drogi synu, obecnie naprawdę jesteście wielkim dobrem dla mnie. Gratuluję wam, że z podwójnej racji jestem waszym całkowicie oddanym ojcem.

List do kleryka Cyra Chauveta, 29.12.1843, w: EO I, t. X, nr 828.