Ukraina: Oblaci modlili się za wstawiennictwem ojca Ludwika Wrodarczyka OMI w Rokitnem

This is a custom heading element.

7 grudnia 2021

Mieszkamy w własnym domku jeszcze nie wykończonym, naokoło las, a do miasta 20 km. Gdy jest dobra droga to za dwie niecałe godziny można tam zajechać a gdy jest dobre błoto, to i sześć godzin za mało, ale w jedną stronę – zapisał w liście do matki oraz rodzeństwa, datowanym na 20 kwietnia 1942 roku, a pisanym z Okopów – Sługa Boży o. Ludwik Wrodarczyk OMI.

Pisząc o mieście oddalonym od Okopów o 20 km o. Ludwik miał zapewne na myśli Rokitne. Obecnie, aby pokonać wspomnianą odległość samochodem trzeba około 40 minut, gdyż droga nie tyle jest może błotnista, co po prostu dziurawa.

Wspólnota oblatów z Rokitnego, o. Paweł Tomys i o. Romuald Opiełka, oraz o. Anton Litvinov z Gniewania, który akurat w Rokitnym głosi rekolekcje adwentowe, 6 grudnia udali się na cmentarz należący kiedyś do parafii w Okopach. Data jest nieprzypadkowa, gdyż właśnie w ten dzień przypada kolejna już, 78. rocznica męczeńskiej śmierci ojca Ludwika. Przy symbolicznym krzyżu, postawionym przez oblatów Delegatury Ukraińskiej na tymże cmentarzu w roku 2007. na pamiątkę śmierci o. Ludwika, zapalili światło i za wstawiennictwem pierwszego oblata, który służył na tej ziemi, polecali Bogu sprawy Prowincji, Delegatury oraz intencje osobiste.

Na cmentarzu tym jest upamiętniony nie tylko nasz Współbrat, Sługa Boży Ludwik, ale też inni Polacy, którzy zginęli podczas pamiętnej tragedii wołyńskiej w latach 1943-1944. Świadczy o tym niewielka tablica pamiątkowa zgadująca się na cmentarzu, który zakładał o. Ludwik (nota bene czynnym do dzisiaj). Zamieszczono na niej taki napis w języku ukraińskim: „Polakom – mieszkańcom wioski Netreba, którzy zaginęli z rąk ukraińskich burżuazyjnych nacjonalistów”. Zapraszamy do Rokitnego oraz gorąco zachęcamy do modlitwy za wstawiennictwem Sługi Bożego, ojca Ludwika – mówią oblaci z Wołynia.

Modlitwa za wstawiennictwo o. Ludwika Wrodarczyka OMI

Panie i Boże nasz, bądź uwielbiony w swoim kapłanie Ludwiku, misjonarzu, wiernym synu Maryi Niepokalanej. Bądź uwielbiony za dar jego profetycznej wiary, za jego ufność w potęgę modlitwy i za kapłańską gorliwość, z jaką służył dziełu Twojej miłości. Bądź uwielbiony, że z Twoim słowem miłosierdzia i pojednania niestrudzenie przekraczał wszelkie ludzkie granice, aby wszyscy stanowili jedno w chwaleniu Ciebie, a zwłaszcza biedni i opuszczeni. Bądź uwielbiony za dar męstwa, z jakim przyjął męczeńską śmierć i nie chciał chronić swego życia, ale je wydał w ręce ludzkiej złości na okup za Twoje rozproszone dzieci. Ojcze Miłosierdzia, przez wzgląd na swego sługę, ojca Ludwika i dla większej chwały Twojej przez ukazanie jego świętości, udziel mi łaski…, o którą Cię proszę przez Jezusa Chrystusa, Twojego Syna. Amen.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

O łaskach otrzymanych za wstawiennictwem o. Ludwika Wrodarczyka OMI, prosimy informować wicepostulatora procesu o. Marka Rostkowskiego OMI: tel. +380669695446.

Lub pisemnie na adres:

вул. Каштанова, 22а

08704 м. Обухів

Київська обл.

(pg/P. Tomys OMI)