8 grudnia 2021

NIE WYCHODŹCIE NIGDY NA POWIETRZE, GDY JESTEŚCIE SPOCENI Ojciec Moreau był wikariuszem generalnym i przełożonym Wyższego Seminarium Duchownego w Ajaccio […]

8 grudnia 2021

NIE WYCHODŹCIE NIGDY NA POWIETRZE, GDY JESTEŚCIE SPOCENI

Ojciec Moreau był wikariuszem generalnym i przełożonym Wyższego Seminarium Duchownego w Ajaccio na Korsyce. Poprosił o pozwolenie na odbycie pielgrzymki do Rzymu.

Mój drogi o. Moreau, aby skorzystać z przejazdu biskupa Ajaccio, krótko odpowiem na wasz ostatni list. Jeśli chodzi o to, co was dotyczy, chętnie zgadzam się na pielgrzymkę do Rzymu, ale nakazuję, abyście nie złapali gorączki. Pora roku, w której chcecie tam jechać, jest bardzo niebezpieczna. Nie wychodźcie nigdy na powietrze, gdy jesteście spoceni, nie przeziębiajcie się na skutek wieczornych chłodów itd.

List do ojca Noëla Moreau, 13.06.1844, w: EO I, t. X, nr 842.

W tym wpisie nie ma nic duchowego ani teologicznego, ale nie mogłem się oprzeć, aby nie podzielić się z wami uśmiechem, jaki w mojej włoskiej duszy wywołał fakt, że podczas dziewięciu lat wygnania Eugeniusz nauczył się włoskiej fobii przeciągów! (Dorastałem z ciągłą litanią moich rodziców “stai attento alla corrente” – „Uważaj na przeciągi”).