Święty Krzyż: Charytatywny koncert na rzecz walczącej z chorobą kobiety

Charytatywne koncerty stały się już tradycją Świętego Krzyża. Tym razem kolędowano dla samotnej matki czworga dzieci.

7 stycznia 2022

Od wielu lat, 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, w murach świętokrzyskiego sanktuarium odbywa się wyjątkowy koncert, z którego dochód przeznaczany jest na cele charytatywne. W tym roku kolędowano na rzecz samotnej matki czworga dzieci, zmagającej się z chorobą nowotworową. Przez cały dzień po Mszach świętych kwestowali oblaccy nowicjusze przebrani za Mędrców. Uroczystość Objawienia Pańskiego tradycyjnie nazywana jest bowiem świętem Trzech Króli, którzy przybyli do Chrystusa. Szczególny charakter zbiórka przybrała podczas popołudniowego koncertu. Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie “Per Crucem”, którego celem jest wspieranie i rozwijanie najstarszego polskiego sanktuarium narodowego na Świętym Krzyżu.

Witamy was w tym szczególnym, wyjątkowym miejscu, tysiącletnim sanktuarium, najstarszym w Polsce. I w dniu szczególnym, w dniu Objawienia Pańskiego, w dniu Trzech Króli. Jak widzimy w naszej szopce, trzej królowie niosą dary nowonarodzonemu Dziecięciu, Zbawicielowi świata. I my wszyscy tutaj także zgromadzeni chcemy złożyć dary rodzinie potrzebującej – powiedział w słowie wstępnym przełożony oblackiej wspólnoty zakonnej na Świętym Krzyżu, o. Marian Puchała OMI.

W spotkaniu udział wzięło wielu pielgrzymów, turystów i mieszkańców rejonu, a także przedstawiciele władz samorządowych: Wojewoda Świętokrzyski – Zbigniew Koniusz, Marszałek województwa świętokrzyskiego – Andrzej Bętkowski, Starosta Kielecki – Mirosław Gębski, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia – Andrzej Gąsior, Wójt Gminy Bieliny – Sławomir Kopacz, Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego – Jan Reklewski. Na wspólnym kolędowaniu obecni byli przedstawiciele lokalnych mediów.

Wśród artystów wystąpili m.in.: zespoły śpiewacze “Echo Łysicy” oraz “Modrzewianki”, Aleksandra Gołdyn, Julia Brożyna, Tomasz i Maria Sadrak oraz o. Michał Tomczak OMI, który zaśpiewał kolędę w aranżacji zespołu “Golec uOrkiestra”.

Gwiazdą wieczoru była Basia Stępniak-Wilk, poetka, kompozytorka i wykonawczyni poezji śpiewanej, związana z krakowskim kabaretem Loch Camelot czy kabaretem literackim Piwnica pod Baranami.

Artystom oraz zebranym w bazylice podziękował na koniec o. Marian Puchała OMI, zachęcając jeszcze raz do wsparcia charytatywnego celu.

W święto Trzech Króli chcemy dzielić się z tymi, którzy potrzebują pomocy i od wielu lat dwie gminy, gmina Nowa Słupia i gmina Bieliny, którą mam przyjemność reprezentować, razem z klasztorem misjonarzy oblatów, tutaj, w tym wyjątkowym, szczególnym miejscu – stolicy duchowej województwa świętokrzyskiego – zbieramy się, żeby pomagać. Zapraszamy nasze zespoły, ludzi stąd tak naprawdę. Ludzie stąd dzielą się swoją pasją, talentem, żeby pomagać też ludziom stąd. Tym, którym jest trochę trudniej, którym jest ciężko, zmagają się może z trudnymi sytuacjami, chorobami, którzy potrzebują takiej pomocy. A kiedy nie przypominać sobie o najbardziej potrzebujących, jak nie w okresie świąt Bożego Narodzenia? Wtedy, kiedy jesteśmy tuż po Wigilii, gdzie tradycyjnie już jest ten wolny talerz i pamiętamy o tych wszystkich, którzy są potrzebujący. Myślę, że ten koncert naturalnie wpisuje się w naszą chrześcijańską tradycję – powiedział po koncercie Wójt Gminy Bieliny, Sławomir Kopacz.

(pg)