Dobiega końca remont bazyliki na Świętym Krzyżu [zdjęcia]

Bazylika na Świętym Krzyżu praktycznie odrestaurowana. Prace nadal trwają m.in. w kaplicy Oleśnickich.

10 stycznia 2022

Restauracja bazyliki Trójcy Świętej w najstarszym polskim sanktuarium narodowym na Świętym Krzyżu jest praktycznie ukończona. Do wykonania pozostały detale.

W 90% remont bazyliki jest już zakończony. Widzimy nowe oświetlenie, w bazylice jest nowa iluminacja – kolory mogą się zmieniać niemal tysiąc razy. Są wyremontowane krużganki, położono nową instalację. W tej chwili też dobiegają końca prace w naszej zakrystii kościelnej, jak również w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Aktualnie jest remontowana latarnia w kopule kaplicy Oleśnickich – wymienia o. Marian Puchała OMI, przełożony oblackiej wspólnoty zakonnej na Świętym Krzyżu.

Jeśli chodzi o kolorystykę bazyliki, zostały przywrócone stare barwy – biel oraz złamana biel. Przywrócono późnobarokowy wygląd ołtarza głównego. Kolorystyka sprzed 200 lat charakteryzuje się jasnozielonymi kolumnami. Zastosowano tutaj technikę marmuryzacji, pokrywając je sproszkowanym marmurem. Po pożarze Świętego Krzyża w 1777 roku, bazylika utraciła wszystkie malowidła, fundowane zapewne przez Władysława Jagiełłę. W 1806 roku nastąpiła konsekracja nowej świątyni (obecnej bazyliki), gdzie na ścianach zastosowano marmuryzację w odcieniach bieli i zieleni. Technika przetrwała do naszych czasów zaledwie w 30%. Po ośmiu latach wróciła z konserwacji barokowa ambona, która zawisła po prawej stronie świątyni, patrząc na główny ołtarz. Aby mogła wrócić na swoje miejsce, potrzebne było gruntowne osuszenie i odgrzybienie ścian kościoła. Ambona będzie poddawana dalszym pracom konserwatorskim.

O co chodzi w nagonce medialnej na Święty Krzyż?

Na krużgankach klasztornych uzupełniono ubytki oraz położono instalację m.in. pod nowoczesny system informacji dla pielgrzymów i turystów.

Trwają również prace renowacyjne w zakrystii. Odnowiono polichromie, obecnie wieszane będą barokowe lustra. Wymieniono zniszczoną drewnianą podłogę. Na renowację czekają intarsjowane meble. Prace renowacyjne trwają również w kaplicy Oleśnickich, w której przechowywane są najcenniejsze na Świętym Krzyżu – relikwie Krzyża Chrystusa.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są tutaj relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Początkowo opiekę nad świętym miejscem sprawowali benedyktyni. W wyniku działań zaborcy rosyjskiego w 1819 roku dokonano kasaty opactwa. W 1936 roku część zabudowań klasztornych odzyskali Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy podnieśli opactwo z ruiny. Wciąż starają się o zwrot całości obiektu sakralnego na Świętym Krzyżu.

(pg)