Katowice: Parafialne kolędowanie na Koszutce

Spotkanie animowały zespoły muzyczne oblackiej parafii.

10 stycznia 2022

W niedzielę Chrztu Pańskiego, która kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia, w oblackiej parafii na Koszutce w Katowicach odbyło się parafialne kolędowanie. Przygotowały je zespoły muzyczne, które działają we wspólnocie – schola dziecięca, schola parafialna, młodzież ze wspólnoty “Niniwa”, “Magnificat Young” wraz z grupą “SzOP” – “Szczęśliwi Obecnością Pana”.

Nasza parafia od zawsze może szczycić się szczególnym bogactwem zespołów śpiewaczych i różnych grup formacyjnych, dla których śpiew jest wspaniałą formą modlitwy i uwielbienia Boga. W tym szczególnym czasie stajemy wspólnie z dziesiątkami osób zaangażowanych w te różne działania i wraz z nimi pochylamy się nad niesamowitym bogactwem, głębią treści (w tym wybitnymi tekstami teologicznymi) oraz oryginalną muzyką towarzyszącą pokoleniom Polaków w czasach spokoju i wojny, w czasach biedy i dobrobytu, w czasach dzieciństwa, młodości, dorosłości i piękna dojrzałości. Dość powiedzieć, że w Polsce jest znanych ponad 500 kolęd i pastorałek- mówił Adam Dylus, prowadzący parafialne kolędowanie na Koszutce.

Zgromadzeni w kościele mogli usłyszeć tradycyjne kolędy oraz kompozycje współczesne. Bogaty komentarz historyczny do każdego utworu pomagał umiejscowić każdą z kolęd w czasie oraz uzmysłowić, że śpiewanie pieśni Bożonarodzeniowych stanowi bardzo starą tradycję chrześcijańską. Wśród utworów można było usłyszeć: “Pójdźmy wszyscy do stajenki”, “Gore gwiazda Jezusowi”, “Północ już była”, “Adeste Fideles”, “Nużmy dziś krześcijanie”, “Gaudete. Christus est natus”, “Przybieżeli do Betlejem”, “Cicha noc”, “O gwiazdo betlejemska”, “Raduj się świecie”, “Oj Maluśki”, “Niech Bóg dziś pokój ześle wam” czy “Bóg się rodzi”.

Siedlce: Rodzinne kolędowanie

(pg/zdj. A. Dylus)