Kanada: Msza na mrozie w oblackim sanktuarium

Kościoły są zamknięte z powodu wariantu omikron.

12 stycznia 2022

Tuż przed Bożym Narodzeniem w kanadyjskiej prowincji Quebec zdecydowano o powrocie do restrykcji pandemicznych. Liczba zakażeń mutacją koronowirusa omikron podwajała się każdego dnia. Działania lokalnego rządu podyktowane były drastycznym wzrostem zakażań oraz prewencją przed przeciążeniem służby zdrowia.

Powróciły ograniczenia w kościołach

W ślad za decyzjami Christiana Dubé – ministra zdrowia prowincji Qubec, poszedł arcybiskup tutejszej diecezji – Gérald Lacroix. Powołując się na poważny kryzys sanitarny, zadecydował o zawieszeniu publicznego sprawowania sakramentów na swoim terenie. Wyjątkiem pozostają uroczystości pogrzebowe z udziałem do 25 żałobników oraz Msze święte sprawowane na zewnątrz. Restrykcje wprowadzono na czas nieokreślony. Trzeba zaznaczyć, że możliwość organizowania nabożeństw na świeżym powietrzu, utrudniona jest przez szalejącą w Kanadzie tzw. zimę stulecia.

Kanada vs. zima stulecia

Mam świadomość, że niemożność zgromadzenia się w tym roku na świętowaniu Bożego Narodzenia i Nowego Roku będzie bardzo rozczarowująca, ale uważam, że naszym obowiązkiem jest uczestnictwo w zbiorowym wysiłku zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa – tłumaczył przed świętami arcybiskup.

Jednocześnie zachęcano wiernych do pozostania w domach oraz przeżywania Bożego Narodzenia w gronie najbliższej rodziny. Na stronie diecezji pojawiły się propozycje nabożeństw do celebrowania w gronie domowników.

Najstarsze miejsce w Kanadzie, gdzie nieprzerwanie sprawuje się sakramenty

Sanktuarium Notre Dame du Cap znajduje się w połowie drogi między Montrealem a Quebekiem. Miejsce to związane jest m.in. z nieustającą modlitwą różańcową, słynie z wielu łask, a historia miejsca kultu przeplatana jest cudownymi wydarzeniami. Jedne z najbardziej spektakularnych to otwarte oczy Maryi, most z lodu czy wydarzenie ze świnią żującą różaniec. Trzeba zaznaczyć, że jest to najstarsze miejsce w Kanadzie, gdzie od połowy XVII wieku nieprzerwanie sprawuje się Eucharystię. Od 1902 roku sanktuarium opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Poznaj sanktuarium Notre Dame du Cap
Notre Dame du Cap (zdj. archiwum sanktuarium)

Msza święta na trzaskającym mrozie

W niedzielę 9 stycznia na zewnątrz panował ponad -20° mróz. Część wiernych zgromadziła się na placu przed świątynią, pozostali ustawili w niewielkiej odległości swoje auta. Rozpoczęła się Msza święta.

Cieszymy się, że mogliśmy razem przeżyć tę celebrację. Dziękujemy za przybycie pomimo niesprzyjającej pogody – napisali misjonarze oblaci z Notre Dame du Cap.

W Eucharystii uczestniczyło około 120 osób, nie licząc wiernych, którzy pozostali w swoich samochodach. Można było również skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

(pg/zdj. sanktuarium Notre Dame du Cap)