Kalendarz Mszy św. za MAMI w Zgromadzeniu

Każdego dnia sprawowane są Msze św. za Misyjne Stowarzyszenie Maryi Niepokalanej.

27 stycznia 2022

Misyjne Stowarzyszenie Maryi Niepokalanej to świeccy stowarzyszeni z oblatami, którzy wspierają działalność misyjną Zgromadzenia. Powstało w początkach XX wieku. W Polsce, ze względu na sytuację polityczną w czasach komunistycznych (zakaz tworzenia związków), przyjęto nazwę: „Przyjaciele Misji Oblackich”, która pozostała do dziś. Jest to ruch zrzeszający obecnie kilkadziesiąt tysięcy osób w Polsce. Są wśród nich ludzie w różnym wieku: starsi, młodzież, dzieci.

Cele działalności Przyjaciół Misji Oblackich:

  • pomagają oblatom nieść Dobrą Nowinę o zbawieniu całemu światu;
  • modlą się indywidualnie i wspólnotowo w intencji misji i powołań misyjnych;
  • w miarę możliwości składają dobrowolne ofiary lub dary materialne na potrzeby misji;
  • ofiarują Bogu swoje cierpienia i radości oraz dobre uczynki na rzecz misji.

Przywileje Przyjaciół Misji Oblackich

Osoby, należące do wielkiej rodziny oblatów, mają udział w zasługach całego zgromadzenia zakonnego, a szczególnie misjonarzy pracujących we wszystkich częściach świata, dlatego:

  • każdego dnia odprawia się 5 Mszy świętych za Przyjaciół Misji żyjących i zmarłych;
  • przyszli misjonarze, przebywający w nowicjacie i w seminarium, oraz oblaci na całym świecie modlą się za żyjących i zmarłych Przyjaciół Misji;
  • Przyjaciele Misji Oblackich mogą korzystać pod zwykłymi warunkami z odpustów zupełnych przysługujących zgromadzeniu: w dniu zgłoszenia się do Przyjaciół Misji, 19 marca (św. Józefa) i w święta Matki Bożej;
Zostań Przyjacielem Misji Oblackich

Msze święte sprawowane są w całym Zgromadzeniu. Nad wypełnieniem tego obowiązku czuwają przełożeni poszczególnych prowincji, delegatur i misji. Po raz pierwszy taki kalendarz opublikowano w 1947 roku:

Ponieważ Zgromadzenie zobowiązało się do codziennego odprawiania Mszy św. w intencji żyjących i zmarłych członków Stowarzyszenia Misyjnego Maryi Niepokalanej, postanowiono, że odpowiedzialność za to zostanie podzielona między różnych przełożonych prowincjalnych… każdy przełożony prowincjalny zobowiąże się sub gravi do odprawiania lub wyznaczenia do odprawienia pewnej liczby Mszy w ustalonych terminach.

Bartosz Madejski OMI: “Pewnie jakoś dalibyśmy sobie rade bez świeckich, ale… zadusilibyśmy się we własnym sosie”

 

Rodzina oblacka

(pg/OMIWorld)