Pomoc dla Ukrainy

Pomoc organizowana jest na różnych płaszczyznach.

26 lutego 2022

W wyniku działań wojennych dotkliwie cierpią cywile. Ukraina jest w ciężkiej sytuacji nie tylko politycznej, ale pogłębia się kryzys humanitarny. Misjonarze oblaci na Ukrainie są na pierwszej linii pomocy, w klasztorach i kościołach zakonnych gromadzą się ludzie, którzy szukają wsparcia, otuchy, obecności i schronienia. Większość naszych placówek znajduje się na wschodzie Ukrainy, prowadzimy ogólnokrajową telewizję katolicką, jadłodajnię dla bezdomnych w Kijowie, jesteśmy kapelanami wojskowymi i duszpasterzami w dziesięciu parafiach.

Czernihów: W klasztorze gromadzą się ludzie

Możesz pomóc

Prokura Misyjna Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej uruchomiła zbiórkę pomocową.

Prosimy o pomoc materialną, zbieramy także ubrania, leki, żywność długoterminową (puszki, makarony itp.), które można przesyłać lub dostarczać do Domu Misyjnego przy ul. Ostatniej 14 60-102 w Poznaniu.

Aby wesprzeć zbiórkę, kliknij w poniższy baner:

Pomoc w oblackich parafiach

We wspólnotach parafialnych w Polsce, które prowadzą misjonarze oblaci, ruszyła zbiórka pomocowa na rzecz Ukrainy.

W Kędzierzynie-Koźlu oblaci pragną stworzyć centrum pomocy. Proszą, aby chętni zgłaszali się do biura parafialnego, określając zakres i możliwości wsparcia. Jednocześnie zbierane będą ofiary dla mieszkańców Ukrainy. W parafii przebywa obecnie o. Marek Rostkowski OMI z oblackiej wspólnoty zakonnej we Lwowie.

W Lublińcu rusza zbiórka darów na rzecz ośrodka dla uchodźców wojennych w Iwano-Frankowsku. Przebywają tam kobiety z dziećmi z ostrzelanych terenów na Ukrainie. Pomoc zostanie przekazana przez Misyjne Zgromadzenie Świętego Andrzeja Apostoła, które udostępniło swoje budynki na rzecz ofiar działań wojennych za naszą wschodnią granicą.

Zbiórka potrwa do poniedziałku. We wtorek zostanie dostarczona na Ukrainę.

Oblacka wspólnota zakonna w Zahutyniu włączyła się w pomoc humanitarną organizowaną przez gminę Ustrzyki Dolne. Kierowana będzie do uchodźców, którzy przybywają na teren Rzeczypospolitej Polskiej.

Pomoc można składać m.in. w klasztorze misjonarzy oblatów w Zahutyniu k. Sanoka.

Przyjmą Ukraińców pod swój dach

Oblacka parafia w Opolu zwróciła się z apelem do parafian i ludzi dobrej woli. Włącza się w pomoc organizowaną przez diecezję opolską. Do poniedziałku będzie znany obraz możliwego wsparcia dla uchodźców z kraju ogarniętego wojną.

Już mogę przyjąć dwie lub trzy rodziny – wyjaśnia proboszcz opolskiej parafii, o. Damian Dybała OMI – Zaraz [po opublikowaniu] były telefony, nawet z ofertą pracy. Niektórzy mówili, że jeśli będą chcieli tu przyjechać, to ludzie nawet będą pomocni w szukaniu pracy.

(pg)