Kijów: Kardynał Krajewski w oblackiej parafii

Jałmużnik Papieski w Kijowie.

15 kwietnia 2022

Na Ukrainę po raz kolejny przybył Jałmużnik Papieski – kard. Konrad Krajewski. To bezprecedensowy gest Ojca Świętego, który nieustannie wzywa do zakończenia wojny oraz okazuje bliskość i wsparcie wobec zaatakowanej przez Federację Rosyjską Ukrainy. Wraz z nuncjuszem papieskim na Ukrainie – abp. Visvaldasem Kulbokasem, kardynał Krajewski celebrował Mszę Wieczerzy Pańskiej w kijowskim kościele pw. św. Mikołaja, którym opiekują się misjonarze oblaci.

(zdj. Aleksandra Khodakowskaya)

Bóg tak chciał, aby w tym tragicznym roku, w pierwszym dniu Triduum Paschalnego, byli z nami dwaj najwyżsi przedstawiciele Papieża. Dziś dziękujemy Bogu za ustanowienie sakramentu kapłaństwa i Eucharystii – były one w tym miejscu zabronione od ponad 50 lat, a nawet wtedy, gdy przez ostatnie 30 lat na niepodległej Ukrainie mogliśmy sprawować liturgię w tym miejscu w niedziele i święta – ołtarz główny, na którym chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Syna Bożego, był często odsuwany na bok, aby Bóg nie pozostawał w centrum – powiedział w słowie powitania proboszcz kijowskiej parafii, o. Paweł Wyszkowski OMI.

Sceneria liturgii nie dała zapomnieć o wciąż toczącej się wojnie. W kościele znajdują się kartony i kontenery z pomocą humanitarną. Misjonarze oblaci przez cały czas oblężenia Kijowa pozostawali w świątyni, aby nieść pomoc potrzebującym. Wsparcie wciąż jest tutaj wysyłane do najbardziej cierpiących części kraju oraz wydawane ludziom potrzebującym.

Liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski na Ukrainie. Wskazując na obecność w Kijowie specjalnego przedstawiciela Ojca Świętego podkreślał:

Wraz z kardynałem Konradem chcemy przekazać wam wyrazy bliskości i błogosławieństwa papieża Franciszka, jego szczególną troskę o Ukrainę. Cieszymy się, że jesteśmy w tym domu Boga, gdzie w ciągu ostatnich 50 dni wojny Jezus nie tylko codziennie karmił wiernych Eucharystią, ale także karmił kalekich i potrzebujących dzięki parafianom i wolontariuszom w: Kijowie, Worzelu, Buczy, Irpinie, Gostomelu, Chersoniu, Charkowie, a zwłaszcza w Czernihowie i całym regionie. Popieramy starania wspólnoty parafialnej o zwrot tego kościoła, a do 1 czerwca br. osobiście przekażemy Ojcu Świętemu Franciszkowi informację o postępach w jego powrocie – mówił arcybiskup Kulbokas.

Podczas liturgii kardynał Konrad Krajewski obmył nogi 12 mężczyznom.

Na tę chwilę czekałem 25 lat – wyznał purpurat.

Do tej pory nie miał okazji przeżyć tego wyjątkowego obrzędu ze względu na obecność w Watykanie oraz fakt, że podczas liturgii czynił to zawsze Ojciec Święty.

(pg/zdj. Aleksandra Khodakowskaya)