Lubliniec: Rozpoczął się 36. Zjazd Młodzieży „Niniwa”

Spotkanie młodych wpisuje się w jubileusz 100-lecia obecności oblatów w Lublińcu.

30 kwietnia 2022

Lubliniecka parafia stała się gospodarzem 36. Ogólnopolskiego Zjazdu Młodzieży „Niniwa”. Przebiega pod hasłem „100 lat to za mało…” i wpisuje się w przypadające w bieżącym roku uroczystości setnej rocznicy obecności Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Lublińcu. Do oblackiej placówki przybyło 160. młodych związanych z duszpasterstwem młodzieży, prowadzonym przez oblatów na terenie całej Polski. Młodzież przybyła m.in. z: Siedlec, Poznania, Kędzierzyna-Koźla, Katowic, Gorzowa Wielkopolskiego, Wrocławia, Iławy. Gospodarzami spotkania są młodzi z lublinieckiej „Niniwy”.

Uczestników spotkania przywitał Prowincjalny Duszpasterz Młodzieży – o. Tomasz Maniura OMI, a następnie gospodarz miejsca – o. Tomasz Woźny OMI. Po prezentacji poszczególnych grup młodzieżowych, zgromadzeni w oblackim kościele parafialnym wysłuchali prelekcji Krzysztofa Kancelarza. Historyk przypomniał dzieje miejscowej wspólnoty zakonnej, podkreślając, że nie wyobraża sobie Lublińca bez oblatów.

Na zakończenie pierwszego spotkania młodzież usłyszała świadectwa osób, które przeszły formację duchową w lublinieckiej „Niniwie”. Osobiste historie dorosłych już ludzi zrobiły ogromne wrażenie na młodych. Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego i otrzymaniu kapłańskiego błogosławieństwa uczestnicy spotkania udali się na nocleg do rodzin, które przyjęły młodzież na czas zjazdu w Lublińcu. Jutro czeka ich m.in. Eucharystia ze wspólnotą parafialną, spotkanie z Prowincjałem Polskiej Prowincji czy gra terenowa.

(pg)