„Misyjne Drogi” o miłosierdziu na misjach i o Ukrainie

W najnowszym numerze „Misyjnych Dróg” przeczytamy o chrześcijanach przemienionych Ewangelią, którzy realizują dzieła miłosierdzia w praktyce.

2 maja 2022

W najnowszym numerze „Misyjnych Dróg” przeczytamy o chrześcijanach przemienionych Ewangelią, którzy realizują dzieła miłosierdzia w praktyce. W czasopiśmie znajdują się artykuły z misji poświęcone pomocy najuboższym, chorym, dzieciom ulicy, sanktuariom miłosierdzia i kultowi miłosierdzia. Przeczytamy o zakładaniu szkół, ośrodków zdrowia, studni głębinowych, o ewangelicznym życiu dla innych. Obszernie przedstawiono pomoc niesioną przez Kościół w Ukrainie, w czasie trwającej wojny, i na rzecz Ukraińców goszczących w Polsce.

Ewangelia dzieje się nie tylko na kartach Biblii, nie tylko na misjach, ale także na naszych ulicach, w naszych domach. Powinna się dziać tam, gdzie jesteśmy. Uczniowie misjonarze dostrzegają w ludziach, także w kryzysie bezdomności, ubogich, chorych, zmagających się z różnymi problemami, że są Chrystusami, jak na obrazie brata Alberta „Ecce Homo”. Jezus jest tam nieprawdopodobnie ludzki. To człowiek skatowany, zamiast berła ma trzcinę, a na głowie koronę z cierni raniącą skronie. To człowiek potrzebujący miłosierdzia. W ostatnich tygodniach tego umęczonego Chrystusa dostrzegamy bardziej na naszych ulicach w ludziach uciekających zza wschodniej granicy przed okrucieństwem wojny. „Jestem miłością i miłosierdziem samym” – mówił o sobie Jezus siostrze Faustynie w wizerunku, który jest obecny chyba we wszystkich zakątkach świata, w najbardziej odległych misyjnych kaplicach. Mówił, że mamy żyć miłosierdziem – napisał w edytorialu redaktor naczelny Marcin Wrzos OMI. Zapraszamy, w tym wydaniu pisma, na „Misyjne Drogi” Bożego miłosierdzia na całym świecie. Do pięknych ludzi, którzy o nim mówią, ale przede wszystkim realizują w praktyce. Budują sanktuaria, modlą się koronką do Bożego miłosierdzia, a nade wszystko wprowadzają je w życie. Troszcząc się o innych, na różne sposoby, są wyciągnięciem Chrystusowych dłoni, Jego serca. Dobrze, że mamy ich tylu także obok siebie – o nich również piszemy. Dzięki nim prawie 3 mln Ukraińców czuje się u nas dobrze i bezpiecznie – kontynuował.

Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. dr hab. Marcin Wrzos OMI, prof. Leon Nieścior OMI, ks. Tomasz Denicki, Michał Jóźwiak, Justyna Nowicka, Bogdan Świerczewski CSMA) opowiadają o miłosierdziu, jego kulcie, o dziełach miłosierdzia na misjach, a także w Ukrainie i w Polsce, w czasie wojny z Rosją. Ekspertami wydania są: Ewa Gawin, Leszek Kryża SChr i Jonasza Bukowska CSSE. W dwumiesięczniku można przeczytać opracowanie na temat Kongregacji Rozkrzewiania Wiary w 400. rocznicę jej powstania (prof. UKSW Wojciech Kluj OMI) oraz o dniach jedności w Kościele (Karolina Binek).

W 213. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z bp. Radosławem Zmitrowiczem OMI (Kamieniec Podolski) oraz ks. Marcinem Iżyckim – (dyrektorem Caritas Polska) na temat działań Kościoła na rzecz Ukrainy i Ukraińców w Ukrainie i w Polsce oraz duchowej przyczyny rozpętania wojny przez Rosjan.

W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże.

Z przeciwka nadjeżdża autobus. Droga prowadząca wzdłuż osiedla jest na tyle wąska, że Cesar musi szukać jakiegoś załomu czy wnęki, by pojazdy mogły się minąć. – Ten autobus to jest jakaś magia – śmieje się mężczyzna. – Możesz na niego czekać godzinami i nie przyjedzie. Ale jak zjawisz się w Esperanzy samochodem, bo nie wiesz, czy będzie, to zawsze na niego trafisz! – to fragment zapisków Wojciecha Ganczarka pt. „Transformacje miłością”.

To relacja z Kolumbii na temat ludzi zaangażowanych w pomoc innym. Natomiast reportaż z Ugandy przedstawia ludzi działających na rzecz pojednania wewnętrznego po zakończonej tam wojnie domowej.

W kolejnym wydaniu czasopisma nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących prowadzonego przez redakcję projektu „Misja Szkoła”. Jak zwykle jest też szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Filipin. Opublikowano także felietony Elżbiety Adamiak i ks. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelnicy zachęcani są też do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Elżbietę Adamiak, ks. Artura Stopkę oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne jest także w wolnej sprzedaży.

 

MW OMI/Poznań (KAI)