Poświęcenie kaplicy Oblackiego Centrum Młodzieży w Kokotku [zdjęcia]

"Jesteśmy tutaj, by uczyć się kochać, by uczyć się brać życie na serio" - mówił bp Grzegorz Suchodolski.

3 maja 2022

Podczas liturgii eucharystycznej została poświęcona kaplica Oblackiego Centrum Młodzieży w Kokotku. Nosi wezwanie świętych Młodzianków. Uroczystość wpisała się w trwający w Lublińcu 36. Ogólnopolski Zjazd Młodzieży „Niniwy”. Zgromadziła duchowieństwo zakonne i diecezjalne na czele z biskupami: Grzegorzem Suchodolskim – Przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Komisji Episkopatu Polski, Grzegorzem Kaszakiem – ordynariuszem sosnowieckim oraz Janem Wieczorkiem – biskupem seniorem diecezji gliwickiej, a także Prowincjałem Polskiej Prowincji – o. Pawłem Zającem OMI. Oprócz młodzieży, dla której to miejsce powstało, w wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władzy samorządowej, służb mundurowych, siostry zakonne oraz dobroczyńcy inwestycji, która przez ponad dwa lata była ważnym elementem rozwoju duszpasterstwa oblackiego w Kokotku.

Jako gospodarz miejsca zebranych przywitał Prowincjał Polskiej Prowincji. Ceremonia rozpoczęła się od modlitwy poświęcenia, po której główny celebrans pokropił wodą święconą ołtarz, a następnie mury świątyni i zebranych w jej wnętrzu. Po poświęceniu murów i wiernych nastąpiła Liturgia Słowa.

Kazanie wygłosił bp Grzegorz Suchodolski.

Widzimy tutaj, w tej centralnej części, młodych ludzi, którzy z jednej strony oddali swoje życie za Chrystusa, ale w swoich dłoniach niosą palmy. Wiemy, czym jest palma. Jest znakiem zwycięstwa nad śmiercią. To znak męczenników. To Chrystus, który sam oddał za nas swoje życie, jest tym, który wziął w swoje dłonie także swoiste drzewo. Drzewo Krzyża. Dał się do niego przybić i ofiarował na nim największą miłość do każdego z nas. Kiedy więc patrzymy na te zielone palmy, znak życia – zieleń i jednocześnie patrzymy na tych Młodzianków w kolorze czerwieni, w kolorze męczeństwa, to od razu wiemy, że życie ma swoją cenę, że życie ma swoją wartość, że ono nie jest nam dane jak jakaś chwilowa zabawka do tego, by się w nim trochę pobawić, trochę wykorzystać, trochę z niego wyłuskać, tak, aby być jak najbardziej pragmatycznym i konsumpcyjnym w tym okresie między narodzinami a śmiercią. Ale jest ono nam dane po to, aby naśladować Tego, który kocha – Jezusa. Tego, który umiłował nas do końca. I można by powiedzieć: na ośrodek młodzieżowy tacy poważni patronowie. A jednak. Bo jeśli nie nauczymy się kochać wtedy, kiedy dorastamy, wtedy, kiedy się formujemy – jeśli wtedy pomylimy tę prawdziwą miłość z miłością, która jest zabawką, to wtedy możemy przegrać całe swoje życie – mówił biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.

Jesteśmy tutaj po to, by uczyć się kochać, by uczyć się brać życie na serio, na poważnie, tak, jak wziął je za nas On, Jezus Chrystus, za chwilę, możemy powiedzieć, pełen gospodarz tego miejsca – kontynuował biskup Suchodolski.

Wyjaśnił jednocześnie gesty liturgiczne, która nastąpiły i które za chwilę miały się dokonać. Najpierw poświęcenie murów kościoła i wiernych, którzy stanowią żywy Kościół, a następnie modlitwa poświęcenia ołtarza, nakrycie go i sprawowanie bezkrwawej Ofiary Chrystusa, uobecnienie Jego miłości, które ma być fundamentem wzrastania w miłości każdego uczestnika liturgii rok po roku.

W nawiązaniu do patronów nowej kaplicy, kaznodzieja przywołał świadectwa męczenników, którzy żyli w diecezji, z której pochodzi i w której posługuje. Wspomnienia o unickich męczennikach ziemi podlaskiej zrobiły duże wrażenie na uczestnikach liturgii. W oczach wielu pojawiły się łzy wzruszenia. Biskup przywołał również świadectwa życia współczesnych męczenników.

Znaczy to dla nas tyle, że również i my będziemy musieli zdać sprawę i dać świadectwo naszej wierze. Nawet jeśli nie wiemy, w jaki sposób się to będzie dokonywać, to trzeba korzystać z takich miejsc, jak to, żeby nabierać duchowej siły. Trzeba budować tworzyć takie oratoryjne centra duchowości, żeby również wasze pokolenie, drodzy młodzi, kiedy przyjedzie ta godzina próby, żeby również wtedy dać świadectwo swojej wiary i świadectwo Chrystusowi – mówił biskup Grzegorz.

Niech więc to miejsce służy, niech posługuje, czerpcie z niego i cieszcie się owocami, owocami świętości, owocami łaski i owocami budowania wspólnoty, której bardzo dzisiaj – zwłaszcza po czasie pandemii – wszyscy potrzebujemy. I niech w waszych dłoniach, nawet jeśli życie będzie na czerwono, kreślone trudami, chorobami, męczeństwem, miejcie zawsze ten kolor nadziei, zielone palmy życia, czerpcie je z tego drzewa, które dał nam Chrystus, jako drzewo życia – konkludował kaznodzieja.

Posłuchaj całego kazania bp. Grzegorza Suchodolskiego:

Po komunii odśpiewano uroczyste „Te Deum laudamus”, a następnie główny celebrans umieścił Najświętszy Sakrament w tabernakulum. Odczytany został również dekret ordynariusza miejsca ustanawiający miejsce stałej obecności Chrystusa Eucharystycznego.

Po Eucharystii wyrażano wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzień poświęcenia kaplicy Oblackiego Centrum Młodzieży mógł nastać.

(pg)