Nowa jurysdykcja w Zgromadzeniu

Decyzję o jej utworzeniu podjął zarząd generalny.

20 czerwca 2022

Podczas sesji plenarnej w Rzymie administracja generalna podjęła decyzję o restrukturyzacji dwóch jurysdykcji oblackich w Ameryce Południowej. Zmiany dotyczą Prowincji Boliwii oraz Delegatury Peru. Obie jednostki zostały połączone w Delegaturę BOLPER. Jej statuty zatwierdził superior generalny z radą.

Powodem restrukturyzacji były zmiany dokonane podczas Kapituły Generalnej w 2016 roku, które wyznaczyły, że prowincje muszą posiadać przynajmniej 60. oblatów. Rozmowy między Prowincją Boliwii oraz Delegaturą Peru rozpoczęły się w 2002 roku. Milowym krokiem było spotkanie w Iquique w Chile, w którym wziął udział były radny generalny na Amerykę Południową jako przedstawiciel administracji generalnej.

Obecność oblacka w tym rejonie rozpoczęła się wraz z przybyciem zakonników z kanadyjskiej Prowincji św. Józefa w 1952 roku. Rozpoczęli oni pracę w Boliwii. Pięć lat później do Peru przybyła grupa oblatów z kanadyjskiej Prowincji św. Piotra. Przez lata posługa misyjna w obu krajach była ze sobą ściśle powiązana, również ze względu na fakt, że zarówno Boliwia, jak i Peru, należą do krajów o pochodzeniu andyjsko-amazońskim.

Przełożonym Delegatury BOLPER został o. Roberto Carrasco OMI.

(pg)