Piotr Prauzner-Bechcicki OMI: Od ucha do serca #1 [blog]

"To tylko zły dzień, a nie - złe życie" - dobrze byłoby usłyszeć od Pana Jezusa takie słowa, jakie wyśpiewali wspólnie Sigrid i Oliver Sykes.

3 lipca 2022

Miewałeś takie wrażenie, że już nic dobrego w życiu Cię nie spotka? Może spotkałeś kogoś, kto tak właśnie myślał? Właśnie o takich sytuacjach postanowili zaśpiewać w duecie Sigrid – młoda norweska wokalistka i Oliver Sykes – brytyjski wokalista zespołu “Bring the Horizon”.

Przyznam, że przesłanie tej piosenki urzekło mnie od momentu, gdy padły słowa: “It’s just a bad day, not a bad life” – “to tylko zły dzień, a nie – złe życie”. Faktycznie potrafimy nieraz całkowicie się zapaść, gdy spotka nas coś przykrego. Tak jakbyśmy mieli wrażenie, że jedna rzecz musi nieodwołalnie ukierunkować całe nasze życie, jakoś je na stałe zdeterminować. Tymczasem w większości przypadków bywa zupełnie inaczej. Jesteśmy wolni, mamy wybór i możemy zdecydować, jak dalej potoczy się nasze życie, nawet po bardzo przykrych sytuacjach. Ich na pewno nie zabraknie, ale to nie znaczy, że one bez naszej zgody naruszą, zmienią albo zburzą nasze życie i to jeszcze nieodwołalnie. Zawsze jest nadzieja. Dla mnie z tą nadzieją przychodzi Chrystus i mam wrażenie, że to On wielokrotnie w trudnych dla mnie sytuacjach chce mi powiedzieć: “to tylko zły dzień, a nie – złe życie”.

Podobną sytuację odnajduję w Ewangelii, gdy Jair przyszedł do Jezusa w sprawie swojej chorującej córki (zob. Mk 5). W drodze dowiedzieli się, że nie warto trudzić już Jezusa, bo dziewczynka nie żyje. Wydawało się, że to koniec. Tymczasem Jezus mówi do Jaira: “Nie bój się! Wierz tylko!” To tak jakby powiedział: “Tylko ta chwila jest przykra, pełna żalu i smutku, ale możesz podjąć decyzję o tym, żeby się nie bać; żeby Mi zaufać i uwierzyć, że Ja potrafię to wszystko zmienić!”. No i Jair uwierzył i poszli dalej, i ostatecznie dziewczynka została wskrzeszona przez Jezusa do życia.

Chciałbym, żebyś i ty mógł usłyszeć od Jezusa osobiście te słowa pocieszenia: “To tylko zły dzień, a nie – złe życie”. Dobrego słuchania!


 

 

 

 

 

o. Piotr Prauzner-Bechcicki OMI – misjonarz ludowy w Kędzierzynie-Koźlu.